Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego

Aktualności - Wiadomości

Zobacz, co zaplanowaliśmy w roku szkolnym
Wiadomości
Opublikował: Administrator w dniu: 28.12.2017r.
Żyj chwilą! Chyba, że chwila jest nieprzyjemna, w takim przypadku zjedz ciasteczko.
- Ciasteczkowy Potwór
CERTYFIKAT JAKOŚCI EDUKACJI ZAWODOWEJ

30 czerwca 2022 r. odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego”.
Nasza szkoła została doceniona i otrzymała statuetkę i CERTYFIKAT JAKOŚCI EDUKACJI ZAWODOWEJ w zakresie dostosowywania kształcenia zawodowego do potrzeb pracodawców. W imieniu szkoły certyfikat i statuetkę odebrała Pani dyrektor Izabela Popławska.
Cieszymy się bardzo z uznania i docenienia naszej szkoły!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 24.06.2022r.

24 czerwca 2022 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/22. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście, m.in. dyrektor Izby Rzemieślniczej, dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości, dyrektor przedsiębiorstwa Jaz-BUD, komendant Hufca Pracy, przedstawiciele współpracujących ze szkołą firm: Danwood i Blachotrapez oraz wizytator Kuratorium Oświaty w Białymstoku. W sposób szczególnie uroczysty pożegnane zostały klasy trzecie, dla których był to ostatni dzień spędzony w murach ZSZ Nr 5.
Pani dyrektor Izabela Popławska dokonała krótkiego podsumowania minionego roku szkolnego. Pogratulowała wszystkim uczniom, ale w szczególności podkreśliła zasługi i dokonania naszych uczniów w konkursach zawodowych i ogólnokształcących oraz ich pracę na rzecz szkoły. Zwycięzcom tegorocznego konkursu „Fachowiec Roku” Pani dyrektor wręczyła puchary i dyplomy. Uczniowie z najwyższą średnią i dużymi osiągnięciami sportowymi otrzymali stypendia motywacyjne ufundowane przez Prezydenta Miasta Białegostoku oraz nagrody pieniężne za pracę na rzecz szkoły przekazane przez dyrektora szkoły.
Uczniowie otrzymali liczne nagrody i wyróżnienia oraz zostali nagrodzeni przez firmy:
- Blachotrapez przekazał najlepszym 2.uczniom w zawodzie dekarz stypendia motywacyjne w kwocie 500 złotych oraz dyplomy i wyróżnienia;
- Prefbet ufundował 3 stypendia motywacyjne w formie nagród o wartości 500 zł dla najlepszych uczniów kształcących się w zawodzie murarz-tynkarz;
- Danwood ufundował 6 uczniom nagrody rzeczowe i 14 stypendiów motywacyjnych w II półroczu;
- Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, organizator kampanii „Zawód Przyszłości Dekarz”, przekazało po 500 zł dla trzech stypendystów z klas w zawodzie dekarz.
Dyrektor szkoły wyróżniła również nauczycieli i uczniów, którzy szczególnie angażowali się w prace remontowe szkoły.
Wszystkim firmom bardzo dziękujemy za współpracę i docenienie naszych uczniów.
Wszystkim uczniom życzymy udanych, ciepłych i bezpiecznych wakacji.
Do zobaczenia we wrześniu!

Nasi uczniowie na stażu we Frankfurcie nad Odrą

W dniach 08.05-21.05.2022 r. ramach projektu „Inwestycja w przyszłość – zagraniczne staże zawodowe młodych kucharzy, stolarzy i murarzy w Niemczech” finansowanego z programu Erasmus +. uczniowie naszej szkoły ZSZ nr 5 w ramach współpracy z Hufcem Pracy w Białymstoku uczestniczyli w 2-tygodniowym stażu zawodowym.
Przez dwa tygodnie młodzi adepci sztuki cukierniczej i kucharskiej doskonalili swoje umiejętności pod opieką niemieckich instruktorów w Zakładzie Promowania Kształcenia Zawodowego Związku Przemysłu Budowlanego Berlina – Branderburgii we Frankfurcie nad Odrą.
Poza szkoleniem warsztatowym młodzież poznała historię i zabytki Frankfurtu, zwiedziła Słubice i odbyła rejs barką po Odrze podziwiając piękno nadrzecznej przyrody. Ponadto zwiedzili Berlin poznając jego historię i zabytki m.in. panoramę miasta z Wieży Telewizyjnej liczącej 368 m (będącą najwyższą budowlą w Niemczech i jedną z najwyższych w Europie), Muzeum Figur Woskowych - Madame Tussauds, Muzeum Magii, SeaLife&AquaDom - największe morskie cylindryczne akwarium na świecie, Muzeum Techniki itp.
Podczas pobytu nie zabrakło też codziennej aktywności sportowej: gry w siatkówkę, bilard czy ćwiczeń na siłowni. Ciekawym urozmaiceniem było również wyjście do miejskiej Kręgielni.
Pobyt we Frankfurcie zakończył się egzaminem sprawdzającym, wręczeniem certyfikatów i gorącymi podziękowaniami.
Uczestnicy wrócili w pełni zadowoleni, bogatsi o zdobytą wiedzę, umiejętności oraz doświadczenie zawodowe.

"Nasz Czysty Białystok" w szkole „na górce”.

8 czerwca 2022r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku odbyło się podsumowanie XI edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Nasz Czysty Białystok” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białystok.
Celem projektu „Nasz Czysty Białystok” jest uświadomienie społeczeństwu, zwłaszcza młodzieży i dzieciom potrzeby ochrony i dbałości o środowisko lokalne oraz wskazanie na pozytywne postawy i zachowania białostoczan, które służą zapobieganiu degradacji przyrody. Tematami przewodnimi poprzednich edycji konkursu była ochrona powietrza, wody i ziemi. Konkurs co roku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów białostockich szkół.
W tym roku konkurs odbył się pod hasłem: „Powietrze czyste i zdrowe mamy, gdy zasad ekologii przestrzegamy”.
Zadaniem uczestników było:
W szkole podstawowej - wykonanie pracy plastycznej z hasłem reklamowym lub napisanie wiersza , zaś w szkole ponadpodstawowej – wykonanie fotografii ilustrującej hasło konkursu.
Konkurs cieszył się dużą popularnością. Wpłynęły ciekawe prace, które zostały ocenione przez jury, a lista laureatów opublikowana została na stronie naszej szkoły www.zsz5.pl 20 maja 2022r.
Ocenie podlegała wartość merytoryczna prac (plastycznych, hasła reklamowego oraz fotografii) i jej powiązanie z tematem przewodnim. Komisja konkursowa wzięła pod uwagę również stopień zaangażowania dzieci i młodzieży: pomysłowość, oryginalność w sposobie ujęcia tematu. Autorzy najlepszych prac zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.
Na uroczystości obecny był pan Jędrzej Grygoruk z Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Białymstoku, który przedstawił prezentację na temat działań i przedsięwzięć ekologicznych w naszym mieście.

Mamy nowoczesne pracownie fryzjerskie!!!

Od kwietnia 2022r. pracujemy w dwóch nowych pracowniach fryzjerskich, gdzie młodzież może rozwijać swoje umiejętności i talenty. Pracownie są przestronne i komfortowo wyposażone, m.in. w nowe myjnie, fotele, w tym także barberskie, nowoczesne mikrokamery trychologiczne, nożyce termiczne, prądy d'Arsonvala, sauny do włosów, klimazony, hokery, nowe wózki pomocnicze oraz wiele innych sprzętów. Ponadto pracujemy na profesjonalnych środkach fryzjerskich.
Jesteśmy dumni z naszych nowych pracowni! Teraz uczymy się tu z ogromną przyjemnością.

Kolejny sukces zawodowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku!

20 maja 2022 roku nasi uczniowie kształcący się w zawodzie murarz-tynkarz brali udział w 12. edycji konkursu budowlanego „MURUJ Z PREFBETEM” który był zorganizowany przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Nr 4 w Łomży oraz Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET Śniadowo. Była to doskonała okazja do sprawdzenia umiejętności i wymiany doświadczeń oraz ponownego spotkania się ze sobą młodzieży i nauczycieli.
W konkursie tym wzięli udział najlepsi uczniowie z klas o profilu budowlanym z Łomży, Białegostoku, Ełku, Bielska Podlaskiego i Ostrołęki. W części pisemnej rozwiązywali test dotyczący wiedzy budowlanej, technologii betonu komórkowego, a także asortymentu i historii PREFBET-u, natomiast w części praktycznej przyszli murarze mieli do wykonania fragment ściany zgodnie z wyznaczoną technologią i przygotowaną dokumentacją.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:
- Szymon Zajkowski - w części teoretycznej i praktycznej,
- Michał Łazuk - w części teoretycznej,
- Grzegorz Bezubik - w części teoretycznej.
Poziom umiejętności praktycznych uczestników konkursu był bardzo wysoki i komisja przyznała I miejsce uczniowi naszej szkoły - Szymonowi Zajkowskiemu.
Gratulujemy wiedzy i umiejętności wszystkim uczestnikom konkursu!

Sukces naszej UCZENNICY w konkursie historycznym o generale Władysławie Andersie

Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza uczennica – Małgorzata Kloza – zajęła I miejsce w VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… - życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)” w kategorii: praca plastyczna.
Celem konkursu, organizowanego przez Zespół Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku jest poznanie i przybliżenie uczniom sylwetki i działalności jednego z najdzielniejszych i najbardziej ofiarnych polskich żołnierzy II wojny światowej – gen. Władysława Andersa, a także rozbudzanie zainteresowania historią Polski, kształtowanie postawy patriotycznej, oraz rozwijania własnej kreatywności.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Najlepsi budowlańcy w regionie

Najlepsi fachowcy ze szkół budowlanych naszego regionu zmagali się w piątek, 13 maja, w finale turnieju budowlanego „Nowoczesne budownictwo wokół nas”, który już po raz 8. odbył się w naszej szkole. W tym roku z zadaniami praktycznymi zmierzyli się uczniowie z Łomży, Ostrołęki, Łap, Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem umiejętności zawodowych.
Laureatami w poszczególnych konkurencjach zostali:
• technologia robót wykończeniowych w budownictwie
I miejsce: Mateusz Gaca z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
II miejsce: Wojciech Dzieżyk z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce
III miejsce: Jakub Ignatiuk z Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim
• technologia robót murarskich i tynkarskich
I miejsce: Szymon Zajkowski z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
II miejsce: Przemysław Ciak z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce
III miejsce: Kacper Olszewski z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 4 w Łomży
Wysoki poziom konkursu zagwarantowały firmy budowlane naszego regionu: PPB PREFBET Sp. z o.o., DANWOOD S.A., PPHU KOMBINAT BUDOWLANY Sp. z o.o., PB JAZ-BUD Sp. z o.o., które wsparły konkurs finansowo, a ich przedstawiciele byli członkami komisji oceniających prace finałowe.
Konkurs objęty był honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Projektowanie fryzur w klasie II f - pobudzamy KREATYWNOŚĆ!!!

Ósmoklasiści, czekamy na Was na targach edukacyjno-zawodowych

Przyjdź i zapoznaj się z naszą ofertą. Zapraszamy!!!

JUŻ V EDYCJA MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU FRYZJERSKIEGO ”KOBIETA NA PRZESTRZENI WIEKÓW” I KOLEJNE ZWYCIĘSTWO NASZEJ UCZENNICY

W dniu 21.04.2022r. w naszej szkole odbyła się V edycja Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego "Kobieta na przestrzeni wieków" pod hasłem "Podlaska Rzeźba", który został objęty patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku T. Truskolaskiego. Konkurs został zorganizowany przez nauczycieli w zawodzie fryzjer Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku we współpracy z następującymi sponsorami, którzy ufundowali cenne nagrody:
-marką Prosalon Color Art.;
-hurtownią profesjonalnych produktów fryzjerskich MODO;
-firmą FOREVER, producentem kosmetyków naturalnych.
Ponadto członkowie jury ufundowali również dodatkowe nagrody specjalne:
- profesjonalne szkolenie branżowe dla laureata I miejsca przez Annę Pietrowiec właścicielkę salonu Fryzjerskiego Twój Styl w Białymstoku;
- książki Marcjanny Gładkowskiej "Makijaż dla każdego" dla laureatów przekazane przez autorkę, która jest właścicielką Szkoły Stylizacji Vena Art.
W konkursie rywalizowało 5 uczennic z białostockich szkół z branży fryzjerskiej, które przeszły wcześniej eliminacje szkolne. Uczestniczki wykazały się wysokim poziomem umiejętności zawodowych, kreatywnością oraz ciekawą interpretacją tegorocznego tematu konkursowego. Zadanie uczestniczek polegało na wykreowaniu pełnej stylizacji (fryzura, strój, makijaż) spójnej z hasłem "Podlaska Rzeźba".
Jury, w skład którego wchodzili specjaliści z branży fryzjerskiej, wyłonili laureatów:
I miejsce zdobyła Oliwia Urbaniak, BS I st. nr 5 w ZSZ nr 5
II miejsce zdobyła Kinga Żędzian, Technikum nr 6 w ZSTiO
III miejsce zdobyła Aleksandra Bazyluk, Technikum nr 2 w ZSZ nr 2
Wyróżnienia :
Kinga Żędzian, Technikum nr 6 w ZSTiO
Julia Orłowska, BS I st. nr 10 w ZS nr 10
Wiktoria Reszotko BS I st. nr 5 w ZSZ nr 5
Gratulujemy wszystkim uczestniczkom, a w szczególności zwyciężczyniom.
Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu.

Olimpiada budowlana firmy DAN-WOOD S.A.

7 kwietnia 2022 r. uczeń klasy III mzp wziął udział w Olimpiadzie Budowlanej organizowanej przez firmę DAN-WOOD S.A., w której zajął II miejsce.
Konkurs składał się z dwóch etapów:
- teoretycznego - test wiedzy dot. technologii budowy domów wg standardów ww. firmy,
- praktycznego - wykonanie okładziny ściennej z płytek wg schematu.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Akademia Rzemiosła – Dekarz

Akademia Rzemiosła – Dekarz Dnia 1.04.2022 r. uczniowie klas dekarskich uczestniczyli w szkoleniu pokazowym z produktów Blachy Pruszyński.
Podczas szkolenia omówiono Metalowy System Rynnowy Niagara oraz wykonanie obróbek: okapu, wiatrownicy, kosza i kalenic z wykorzystaniem akcesoriów wentylacyjnych Blachy Pruszyński, a także montaż blachodachówek Tigra i Płaska Plus.
Po części teoretycznej młodzież miała możliwość spróbowania swoich sił w praktyce wykonując pokrycie dachowe z omawianych wcześniej produktów. Dziękujemy za możliwość udziału w ww. szkoleniu.

Konkurs szkolny FACHOWIEC ROKU 2022 rozstrzygnięty

Ostatni tydzień w ZSZ5 upłynął pod hasłem szkolnego konkursu "FACHOWIEC ROKU 2022" Konkurs obejmował 4 kwalifikacje zawodowe:
1) monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie,
2) murarz - tynkarz
3) dekarz,
4) fryzjer.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Finaliści "Złotej Kielni" ponownie docenieni

Finaliści tegorocznego Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" zostali ponownie docenieni. Z rąk pani wicedyrektor odebrali dyplomy uznania oraz nagrody pieniężne od Prezydenta Miasta Białegostoku. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – BOHATEROWIE NIEZŁOMNI”.

W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" biblioteka szkolna zorganizowała konkurs poświęcony bohaterom niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Najwięcej finalistów z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku podczas 50-tej edycji Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia"

W dniach 01-04.02.2022 r. odbył się Finał Centralny 50. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia" podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury "BUDMA 2022" w Poznaniu. Podczas finału nasi uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach konkursowych: wykonywanie robót dekarskich, wykonywanie robót murarskich oraz wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych.
Turniej rozgrywany był w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i zakończony finałem centralnym. Miał on na celu rozwijanie wiedzy uczniów w wybranych przez nich zawodach budowlanych i doskonalenie umiejętności praktycznych objętych wymogami programowymi. Uczniowie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami i produktami na rynku budowlanym. Ponadto zostali oni wyposażeni w dodatkową wiedzę i umiejętności - stali się najbardziej pożądanymi absolwentami na rynku pracy.
Jak co roku najlepsi fachowcy z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku doskonale poradzili sobie z zadaniami konkursowymi i aż 4. zostało finalistami (najwięcej w Polsce).
W kategorii wykonywanie robót dekarskich najlepszym fachowcem w Polsce został nasz uczeń - Łukasz Łuczaj, który zajął I miejsce. Pozostali nasi finaliści wykazali się dużymi umiejętnościami i zdobyli zasłużone miejsca:
- Adrian Mici - IV miejsce w kategorii: wykonywanie robót dekarskich,
- Michał Łazuk - IV miejsce w kategorii: wykonywanie robót murarskich,
- Paweł Gajewski - VI miejsce w kategorii: wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych.
Wszyscy finaliści turnieju otrzymali bardzo dobre nagrody rzeczowe i są zwolnieni z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w części teoretycznej.
Wszystkim finalistom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Szkolenie dekarskie

Dnia 17.12.2021r. uczniowie ZSZ5 uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez przedstawicieli firmy patronackiej Blachotrapez z zakresu nowoczesnych pokryć dachowych - THUNDER.
Szkolenie zostało bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów, którzy wykazali się dużym zainteresowaniem i aktywnością.
Nauczyciele i uczniowie ZSZ5 składają serdeczne podziękowanie firmie Blachotrapez za przeprowadzone szkolenie.

Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozstrzygnięcie szkolnych konkursów z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pokaz pierwszej pomocy

W dniu 18.11.2021 r. w naszej szkole odbył się pokaz z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez Sekcję Ratownictwa Specjalistycznego.
Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników.

Dzień bez papierosa 2021

Dzień 18.11.2021 obchodzony jest jako „Światowy dzień bez papierosa”. W tym dniu w naszej szkole odbył się happening antynikotynowy pt. „ Zamiast papierosa zjedz...”. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów.

Szkolimy się...

16 listopada 2021r. uczniowie klas III w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wzięli udział w szkoleniu przeprowadzonym przez p. Rafała Waszczaka - przedstawiciela firmy WIM oraz p. Łukasza Matyszewskiego - ambasadora grupy GPW.
Podczas szkolenia omówiono zagadnienia dotyczące wykonywania hydroizolacji w pomieszczeniach mokrych oraz montażu okładzin ceramicznych z uwzględnieniem współczesnych technik obróbki narożników zewnętrznych.
Atmosfera spotkania była przepełniona dużą dawką pozytywnej energii i uśmiechu. W trakcie szkolenia prelegenci przekazali uczniom ogrom cennej i fachowej wiedzy, za co serdecznie dziękujemy.

Konkurs o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Dnia 9.11.2021r. w bibliotece szkolnej laureaci konkursu o kardynale Stefanie Wyszyńskim otrzymali nagrody. Oto niektórzy z nich:

Święto Szkoły - Świętujemy Dzień Patrona!

11 października 2021 r. obchodziliśmy uroczystość Święta Szkoły, która jest już wpisana w tradycję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku. Święto szkoły to przede wszystkim Dzień Patrona - uroczystość szkolna związana z rocznicą nadania szkole im. Generała Ignacego Prądzyńskiego. W tym roku uroczystość została połączona z Dniem Edukacji Narodowej.
Dzień Patrona Szkoły to doskonała okazja, aby w sposób szczególnie uroczysty, a zarazem symboliczny przyjąć uczniów klas pierwszych do naszej społeczności. Po ślubowaniu głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego. Z okazji dnia Edukacji Narodowej wiele ciepłych i życzliwych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli, wychowawców, pracowników szkoły. Uczniowie złożyli życzenia pełne szacunku i uznania za trud wkładany w ich edukację i wychowanie.
Samorząd Uczniowski przedstawił wyniki plebiscytu, jaki przeprowadził w związku z Dniem Nauczyciela. Uczniowie głosowali na nauczycieli w trzech kategoriach: nauczyciel najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej uśmiechnięty. W kategorii nauczyciel najbardziej wymagający najwięcej głosów zdobyła Pani Dyrektor Izabela Popławska. Zwycięzcą w kategorii nauczyciel najbardziej lubiany została Pani Dorota Sawicka. Najbardziej uśmiechniętym nauczycielem wg naszych uczniów jest Pani Agata Krymska.
W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wzięli udział w turnieju wiedzy o Ignacym Prądzyńskim oraz konkursie plastycznym pt. "Generał Ignacy Prądzyński - patron Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku". Niezmiernie miło nam poinformować, że: III miejsce w turnieju wiedzy o Prądzyńskim zajęła Oliwia Kwiatek – uczennica klasy I f.
II miejsce – zajęła Kamila Trocka – uczennica klasy II f
I miejsce – zajęła Julia Trocka – uczennica klasy II f
W konkursie plastycznym zostały przyznane nagrody w dwóch kategoriach: plakat i portret.
III miejsce zajęły: Wiktoria Reszotko z klasy III wg oraz Sandra Dołęgiewicz z klasy II w.
II miejsce: Wiktoria Popławska z klasy I f oraz Julia Zagórska z klasy III wp
I miejsce: Małgorzata Kloza z klasy I f oraz Klaudia Borkułak z klasy III wg.
W czasie uroczystości Święta Szkoły zostały wręczone Statuetki "Super Ignaś" dla nauczyciela oraz ucznia - w sposób szczególny wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły. Z wielką przyjemnością informujemy, że Statuetkę „Super Ignasia 2021” uzyskała Pani Dorota Sawicka oraz Michał Łazuk – uczeń klasy III mt.

Blachy na dachy od kuchni – wizyta w firmie Blachy Pruszyński

W ramach projektu Centrum Kompetencji BOF uczniowie wzięli udział w laboratorium „Najnowsze technologie produkcji stalowych pokryć dachów i elewacji. Pruszyński Sp. z o.o.”
Zajęcia odbyły się w siedzibie firmy w Sokołowie koło Warszawy. Ciekawy wykład uatrakcyjniały pytania konkursowe z nagrodami. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z technologią produkcji pokryć i elewacji na halach produkcyjnych. Była okazja przyjrzenia się pracy na poszczególnych stanowiskach produkcyjnych oraz zadawania pytań.

My w PPB ”Prefbet”

W dniu 05 października 2021 roku uczniowie klas III mt oraz II mz wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Przedsiębiorstwa Produkcji Betonów „Prefbet” w Śniadowie.
Wycieczka rozpoczęła się od krótkiej prezentacji obejmującej historię powstania zakładu oraz charakterystykę produkowanych przez przedsiębiorstwo wyrobów budowlanych. Podczas zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska poszczególnym etapom produkcji wyrobów betonowych oraz silikatowych.
Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie PPB ”Prefbet” za zorganizowanie wycieczki.

"Rytmy pamięci 2021"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.09.2021r.

W ramach projektu edukacyjnego "Rytmy pamięci", realizowanego z inicjatywy Oddziału IPN w Białymstoku i PWK Ochotniczych Hufców Pracy, powstały dwa teledyski, w których udział wzięli m.in. nasi uczniowie - tegoroczni absolwenci: Wiktoria Czerech i Bartosz Sochoń. Przez prawie pół roku pod okiem ekspertów młodzież poznawała historię zbrodni katyńskiej, a potem stworzyła dwa raperskie utwory by dzielić się zdobytą wiedzą z rówieśnikami. 20 września 2021 r. w Podlaskim Instytucie Kultury odbyło się podsumowanie projektu i premiera teledysków "Oddech" i "Kłamstwo". Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów! Życzymy im kolejnych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów. Zapraszamy do obejrzenia teledysków. Linki do utworów:

Obejrzyj teledysk - "Oddech"

Obejrzyj teledysk - "Kłamstwo"

Białostoccy stażyści na mecie
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.09.2021r.

Uczniowie ZSZ Nr 5, a zarazem uczestnicy Hufca Pracy w Białymstoku, biorący udział w projekcie „Zagraniczne staże zawodowe- młodzi kucharze, murarze i mechanicy gotowi na standardy europejskie” w ramach projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+, zakończyli swój udział w stażu zawodowym. W ramach projektu grupa kucharzy i cukierników, po intensywnej nauce j. niemieckiego, miała możliwość podniesienia swoich umiejętności zawodowych na dwutygodniowym stażu w Niemczech. Uroczystość podsumowania projektu odbyła się 15 września 2021 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku. Spotkanie rozpoczęło się od prelekcji koordynator stażu - Pani Doroty Pikos, która podsumowała działania w ramach projektu. Następnie głos zabrali uczniowie, którzy opowiedzieli jak dużo korzyści dał im udział w projekcie, gdzie obok nauki i pracy był też dobrze zorganizowany czas wolny oraz możliwość poznania rówieśników z innych krajów. Na zakończenie uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności oraz pamiątkowe upominki.

Wycieczka dydaktyczna do Danwood S.A.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.09.2021r.

W dniu 15 września 2021 roku uczniowie klas III w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie wzięli udział w wycieczce zawodoznawczej do firmy Danwood S.A. w Bielsku Podlaskim.
Program wycieczki obejmował wizytę na placu budowy, gdzie odbywał się montaż domu prefabrykowanego w technologii drewnianej, pokaz hali produkcyjnej oraz zwiedzanie domu wzorcowego. Podczas zwiedzania zakładu uczniowie mieli możliwość przyjrzenia się z bliska poszczególnym etapom produkcji domu wykonywanego wg standardu ww. firmy.
Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood S.A. za zorganizowanie wycieczki.

„Czysty Białystok 2021”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 18.09.2021r.

W dniu 09 września 2021 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kampanii „Czysty Białystok – 2021”. Głównym celem kampanii jest budowanie świadomości proekologicznej oraz zachęcenie do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska.

Medal „Diligentiae – za pilność”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 2.09.2021r.

Wyróżnienie w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez Prezydenta Miasta Białegostoku od 2004 r., a wręczane podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Medale Diligentiae ustanowił w 1767 roku król Stanisław August jako zaszczytne wyróżnienie za pilność w nauce. Nagroda jest symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. 1 września 2021 r. Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego odebrali: Bartosz Sochoń – absolwent klasy III aw oraz Pani Małgorzata Jarmocik, nauczyciel historii i wos. Gratulujemy!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2021-2022
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 1.09.2021r.

Dnia 1 września 2021 r. uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani dyrektor Izabela Popławska, która serdecznie powitała wszystkich zgromadzonych uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości - przedstawicieli firm i instytucji współpracujących ze szkołą: Kombinat Budowlany, Jaz-Bud, Blachotrapez, Danwood, Prefbet Śniadowo, Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości oraz Hufiec Pracy. Po krótkiej części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Firma Danwood żegna klasę III mz
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 23.06.2021r.

22.06.2021r. firma Danwood pożegnała uczniów klasy patronackiej w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie życząc im sukcesów na polu zawodowym. W ramach podziękowań za współpracę wszyscy uczniowie otrzymali od firmy drobne upominki, a najlepsi nagrody rzeczowe.

Rozstrzygnięcie X Edycji Konkursu "Nasz Czysty Białystok"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.06.2021r.

10 czerwca 2021r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku odbyła się X Edycja Miejskiego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Nasz Czysty Białystok” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białystok. Pierwsza edycja konkursu zorganizowana została z inicjatywy Haliny Wasiak – radnej Miasta Białystok w Miejskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego w Białymstoku w 2010 roku. Od roku 2014 organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku i Stowarzyszenie „Nasze Dojlidy”. Współorganizatorem zaś: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Sponsorami tegorocznej edycji byli: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „KPK” w Białymstoku.
Naszą uroczystość uświetnił swoim udziałem Pan Łukasz Prokorym, przewodniczący Rady Miasta, który organizatorom wszystkich edycji przekazał podziękowania: Pani Halinie Wasiak - przewodniczącej Stowarzyszenia „Nasze Dojlidy”, Pani dyrektor Izabeli Popławskiej z ZSZ Nr 5, Pani dyrektor Marii Ambrożej z MODM oraz Panu dyrektorowi Bogdanowi Wróbel z ZS Nr 5.
Przez dekadę tematami przewodnimi konkursów była ochrona powietrza, wody i ziemi. Konkurs ten co roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów białostockich szkół. W tym roku uczniowie szkół podstawowych mieli za zadanie wykonanie pracy plastycznej lub fotografii obrazującej hasło: „My przyrodę szanujemy – śmieci całą rodziną segregujemy”. Autorzy najlepszych prac zostali uhonorowani nagrodami rzeczowymi, przyznano również wyróżnienia.
Nagrodzone prace można oglądać na wystawie w szkole oraz w wydanej broszurze i plakacie. Plakat zostanie umieszczony w autobusach Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „KPK” w Białymstoku i będzie upowszechniał segregacje śmieci. Ponadto plakaty i ulotki zostaną rozesłane do wszystkich szkół.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i zachęcamy do uczestnictwa w następnych edycjach konkursu.

Szkolny konkurs "Dekarz roku 2021"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.06.2021r.

W środę 02.06.2021 uczniowie I i II klasy w zawodzie dekarz uczestniczyli w rywalizacji o tytuł najlepszego dekarza roku 2021. Konkurs składał się z dwóch etapów:
• teoretycznego, który sprawdzał postrzeganie skomplikowanej bryły w pięciu widokach, • praktycznego, który polegał na wykonaniu obróbki blacharskiej o zadanym kształcie.
Zwycięzcami konkursu zostali:
1. Łuczaj Kamil - II klasa
2. Mici Adrian - II klasa
3. Krasowski Łukasz - I klasa
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

Szkolny Konkurs "Fachowiec Roku 2021"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 6.06.2021r.

02.06.2021r. w ZSZ5 odbył się szkolny konkurs "FACHOWIEC ROKU 2021" Konkurs obejmował konkurencje:
1) montaż suchej zabudowy
2) roboty malarskie i tapeciarskie
3) roboty posadzkarskie i okładzinowe
4) roboty murarskie i tynkarskie
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Szkolenie Knauf Dual Floor
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.05.2021r.

17 maja uczniowie klasy I mz uczestniczyli w szkoleniu z systemu suchego jastrychu Knauf Dual Floor, przeprowadzonym przez Pana Grzegorza Sieńko - przedstawiciela handlowo-technicznego Knauf Sp. z o.o.
Dziękujemy

Rozstrzygnęcie konkursu fryzjerskiego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 30.03.2021r.

Cieszymy się, że tak wiele osób - nawet uczniowie klas I- zgłosiło swoje prace do konkursu fryzjerskiego pod hasłem "Wiosenne rewolucje włosowe". Gratulujemy wszystkim, zwłaszcza zwycięzcom, którymi zostały uczennice:
1. Natalia Szwatro kl. II WP
2. Monika Kozłowska kl. II WG
3. Natalia Klimaszewska kl. III MT/F
Wyróżnienia:
Sandra Dołęgiewicz kl. I AW/D
Emilia Fiedorczuk kl. II D/MIS
Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów!

Warsztaty u DEKARZY
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 17.03.2021r.

Podczas zajęć praktycznych uczniowie z klasy I dekarz przygotowywali obróbki blacharskie, a następnie układali elementy pokrycia dachowego z dachówek metalowych typu "karo" na dachu spadzistym.

Zajęcia praktyczne w klasach wielozawodowych
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.03.2021r.

Uczniowie w klasach wielozawodowych zajęcia praktyczne odbywają w zakładach pracy na podstawie zawartej umowy o pracę, jako młodociani pracownicy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z praktycznej nauki zawodu u wybranych pracodawców:
PPHU AGA Agnieszka Słowikowska - monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
- AUTO HOBBY Sp. z o.o. autoryzowany dealer Ford autoryzowany - mechanik pojazdów samochodowych
- Piekarnia Cukiernia OKRUSZEK - cukiernik
- AKŁAD FRYZJERSKI Beata Zalewska - fryzjer
- MAR - MAX Mariusz Sójka - mechanik pojazdów samochodowych
- AUTO-EUROREMONT Jerzy Żarniewski - mechanik pojazdów samochodowych
- Usługi Hydrauliczne Michał Purwin - monter sieci i instalacji sanitarnych

Zajęcia praktyczne u naszych przyszłych monterów instalacji i urządzeń sanitarnych
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.03.2021r.

Praktyki na budowie wciąż trwają pomimo pandemii. Uczniowie pod czujnym nadzorem Pani mgr inż. Anny Moniuszko zdobywają kolejne poziomy nauki , aby w przyszłości móc wykonywać profesjonalnie zawód montera instalacji i urządzeń sanitarnych.

Dzień z życia szkoły - zawód fryzjer oczami UCZNIÓW
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.03.2021r.

Wiele lat temu, Zespół Szkół Zawodowych NR 5 w Białymstoku wybrał Adrian, dziś światowej sławy stylista. Obecnie zawodu fryzjera uczą się młodzi pasjonaci fryzjerstwa: Sebastian, Natalia, Damian, Weronika, Szymon, Gabrysia i wielu innych. Marzą o sukcesie i na pewno go odniosą, bo na zajęciach praktycznych uważnie słuchają i obserwują swoich mistrzów – nauczycieli nauki zawodu, skrupulatnie wykonują zadania, mają szansę wykazać się własną kreatywnością. Są też świadomi, że sukces w zawodzie wymaga bardzo dużo własnej pracy, no i trochę szczęścia.

Wybierz Zespół Szkół Zawodowych NR 5 w Białymstoku! Nasz szkoła to: FACHOWOŚĆ, PASJA, NOWE TECHNOLOGIE I TRENDY! Ale przede wszystkim ZSZ Nr 5 to UCZEŃ, który w ciągu kilku lat w naszej szkole STAJE SIĘ naprawdę dobrym FACHOWCEM!

Film o naszych fryzjerach
Konkurs fryzjerski
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 27.02.2021r.

Zapraszamy do udziału w konkursie fryzjerskim, który będzie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: PROFESIONAL (dla klas fryzjerskich) i AMATOR (dla twórczych i odważnych uczniów z innych klas).
.MOTYW: wiosenna stylizacja
.FORMA PRACY: zdjęcie lub film fryzury dziennej/okolicznościowej/wieczorowej
.TECHNIKA: dowolna
.TERMIN: do 22.03.2021
.KRYTERIA OCENIANIA: kreatywność, estetyka wykonania, dobór fryzury do indywidualnych cech urody.
.NAGRODA: artykuły fryzjerskie oraz oceny w dzienniku
Zdjęcia (z profilu, z przodu, z tyłu) lub filmy należy przesyłać na adres:
fryzjernia.zsz5@gmail.com
Życzymy powodzenia i dobrej zabawy!!

Kreatywna koloryzacja- uczymy się się nowych trendów
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.02.2021r.
Przygotowania uczniów klasy III mt/f fryzjer do egzaminu zawodowego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.02.2021r.

Rozjaśnianie włosów "z wolnej ręki" - uczymy się nowoczesnych technik i przygotowujemy do egzaminu zawodowego

Zajęć praktycznych ciąg dalszy...
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.12.2020r.

Kolejni zapracowani Uczniowie, tym razem klasa I monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie utrwala umiejętności stawiania ścianek działowych z płyt gipsowo -kartonowych...

„Projekt Fachowcy z „piątki” na 5”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 5.09.2019r.

Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 w Białymstoku im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego informuje, że rozpoczęła realizację projektu „Fachowcy z „piątki” na 5”

Projekt Fachowcy z "piątki" na 5 - deklaracja:  Pobierz plik pdf

Projekt Fachowcy z "piątki" na 5 - regulamin:  Pobierz plik pdf

Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta Tadeusza Truskolaskiego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.09.2019r.

Wyróżnienie „Diligentiae – za pilność” w formie okolicznościowego medalu i certyfikatu przyznawane jest przez prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego. Medale są symbolem etosu uczciwej i rzetelnej pracy, dążenia do zdobywania wiedzy i wszechstronnego rozwoju. Powyższa nagroda przyznawana jest od roku 1767. Zapoczątkował to król Stanisław August. Zaś w 1784 roku to król osobiście odznaczył uczniów właśnie w Białymstoku. W tym roku 2 września Medale „Diligentiae – za pilność” z rąk prezydenta odebrała uczennica klasy III w zawodzie fryzjer Dominika Zeller i jej opiekun Pani Irena Wójcicka, nauczyciel przedmiotów zawodowych fryzjerskich. Wyróżnionym życzymy wielu dalszych sukcesów.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.09.2019r.

Dnia 2 września 2019r uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pani dyrektor Izabela Popławska serdecznie przywitała zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości: przedstawicieli firm budowlanych współpracujących ze szkołą: Kombinatu Budowlanego, Jaz-Budu, Blachotrapezu, Danwoodu oraz pracowników Hufca Pracy. Pani dyrektor przypomniała sukcesy naszych uczniów z ubiegłego roku szkolnego oraz zachęciła do pracy w celu osiągnięcia podobnych w przyszłości.. Na koniec stwierdziła, że rok szkolny 2019/2020 uważa za rozpoczęty.

Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.06.2019r.

W dniu 19 czerwca 2019 r. miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, uczniowie oraz zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele współpracujących ze szkołą firm. W sposób szczególnie uroczysty pożegnane zostały klasy trzecie, dla których był to ostatni dzień spędzony w murach ZSZ Nr 5. Uczniowie gorąco dziękowali nie tylko za wspólne lata bardzo ciężkiej pracy, ale także za cierpliwość, wyrozumiałość i okazywaną im na każdym kroku życzliwość. Po przemówieniu uczniów głos zabrała pani dyrektor Izabela Popławska, która w swoim wystąpieniu dokonała krótkiego podsumowania minionego roku szkolnego. Pogratulowała wszystkim uczniom, ale w szczególności podkreśliła zasługi i dokonania naszych uczniów w konkursach zawodowych i ogólnokształcących.


Podczas uroczystości zostały wręczone liczne nagrody i wyróżnienia. Uczniowie z najwyższą średnią oraz z dużymi osiągnięciami sportowymi otrzymali stypendia od Pana Tadeusza Truskolaskiego - Prezydenta Miasta Białegostoku. Wyróżnieni zostali również uczniowie z najwyższą frekwencją, szczególnie uczeń z klasy III a mz - Karol Piotr Łabieniec, który miał 100% frekwencji na zajęciach lekcyjnych i praktycznych w ciągu 3 lat nauki. Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali następujący uczniowie: Dominika Zeller, Wiktoria Tarasiewicz, Natalia Olechno oraz Aleksandra Pyrko. Dyplomy i nagrody pieniężne uzyskali uczniowie z klas III amz i mt, II i I amz za pracę na rzecz szkoły. Nasi najlepsi dekarze zostali wyróżnieni i nagrodzeni przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy oraz firmę Blachotrapez. Firma Prefbet oraz Danwood również przyznała nagrody uczniom w swoich klasach patronackich. Wszystkim firmom bardzo dziękujemy za wsparcie szkoły i docenienie uczniów. Obecni na uroczystości przedstawiciele firm otrzymali od pani dyrektor pamiątkowe dyplomy. Na koniec głos zabrała pani komendant HP Jolanta Powichrowska, która również wyróżniła najbardziej zaangażowanych uczniów z klas wielozawodowych. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami spotkali się w klasach, gdzie odebrali swoje świadectwa i w doskonałych nastrojach opuścili szkolne mury.


Wszystkim uczniom życzymy udanych, ciepłych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!


Finał IX edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Nasz czysty Białystok”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 7.06.2019r.

W dniu 6 czerwca w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku odbyło się uroczyste zakończenie IX edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno – Fotograficznego „Nasz czysty Białystok”, pod hasłem: „Moja rodzina i ja o czyste powietrze dba”. Uczestnicy – dyrektorzy szkół, laureaci konkursu i ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat SMOGU. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony powietrza w Białymstoku. W konkursie wzięło udział 126 uczestników, którzy poprzez prace plastyczne oraz fotografię udowodnili, że los ochrony powietrza jest im bliski.


Rozstrzygnięcie konkursu językowego „Wiem prawie wszystko o języku polskim”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 4.06.2019r.

Konkurs trwał od 11.02.2019r. do 24.05.2019r. Wzięło w nim udział 37 osób. Maksymalnie można było zdobyć 12 punktów. I miejsce – Mateusz Łaszczuk z klasy II a w – 12 punktów II miejsce Luiza Litwiejko z klasy II a mz – 11 punktów III miejsce Bartosz Sochoń z klasy I a w – 10 punktów Uczniowie otrzymali dyplomy, książki, czekolady i długopisy. Norbert Pomichter z klasy I a w i Tomasz Tekień z klasy III b w zdobyli 9 punktów oraz 8 punktów – wygrali czekolady, długopisy i dyplomy. 9 osób zdobyło od 4 do 7 punktów. Otrzymali długopisy i dyplomy. Wszyscy nagrodzeni dostali oceny z języka polskiego.


Wycieczka do Sokółki
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.05.2019r.

W dniu 29.05.2019 roku uczniowie klas II mz, III murarz oraz III dekarz wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do firmy „Sokółka Okna i Drzwi”, która jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych marek w Polsce.
Podczas pobytu w fabryce młodzież miała możliwość przyjrzenia się z bliska procesowi produkcji drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej. Uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się kolejnym etapom wykonywania okien i drzwi, począwszy od rozwiązań materiałowych, poprzez łączenie elementów składowych aż do momentu paletyzacji gotowej stolarki.

Dziękujemy przedstawicielom firmy za miłe przyjęcie oraz zainteresowanie tematem.


Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości – rozdanie nagród i dyplomów
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.05.2019r.

27 maja 2019 r. o godzinie 12.00 na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej odbyło się podsumowanie eliminacji okręgowych Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości oraz XI edycji Turnieju Wiedzy o Zawodach.
W uroczystości tej wzięli udział: pani dyrektor Izabela Popławska, nauczyciel Kamil Krzymowski oraz uczniowie z klasy II dfm: Krystian Koczewski, Dawid Ciwoniuk, Bogdan Brendzel, Jakub Kuźma i Daniel Charabin.
Krystian Koczewski odebrał nagrody rzeczowe oraz dyplom za zajęcie drugiego miejsca w olimpiadzie w kategorii pomoc dydaktyczna. Uzyskał też tytuł laureata etapu okręgowego Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości.
Dawid Ciwoniuk i Bogdan Brendzel otrzymali dyplom za zajęcie trzeciego miejsca w kategorii pomysł ekologiczny, a Jakub Kuźma i Daniel Charabin – dyplom za zajęcie piątego miejsca w kategorii pomysł techniczny.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom olimpiady.


NAJSPRAWNIEJSZY W ZAWODZIE KUCHARZ
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 28.05.2019r.

W terminie 21-24.05.2019r. dziewczęta z  Hufca Pracy w Białymstoku: Maria Magdalena Stary i Klaudia Chludzińska uczennice III klas wielozawodowych w ZSZ nr 5 w Białymstoku, godnie reprezentowały Podlasie na ogólnopolskim etapie konkursu „Najsprawniejszy w zawodzie kucharz” w Gołdapi.
Uczestniczki konkursu miały możliwość sprawdzenia i zaprezentowania na forum swoich umiejętności zawodowych. 
Przyszłe kucharki rywalizowały z młodzieżą z całej polski (16 zespołów). Konkurencja przebiegała w  2 etapach. W części praktycznej zespoły miały 2 godziny, aby przygotować:  zupę-krem z marchewki i  roladki drobiowe ze szpinakiem oraz surówkę. Część teoretyczna natomiast składała się z 30 pytań w formie testowej.
Podczas zmagań konkursowych było również miejsce na turystykę i rekreację. Rozgrywki sportowe, zwiedzanie Gołdapi czy wycieczka autokarowa do Gierłoży - zwiedzanie bunkrów (Wilczy Szaniec), poznanie Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce oraz zabytków miasta Kętrzyn były miłym odprężeniem pomiędzy czekaniem na kolejność wykonania zadania, konkurencją,  a  werdyktem jury.
Uczestniczki hufca w trakcie konkursu wykazały się szeroką wiedzą oraz bardzo dobrym przygotowaniem praktycznym, w ogólnej klasyfikacji zajęły 7 miejsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe koszulki i dyplomy.

                                Sporządził i autor zdjęć: wychowawca HP – Katarzyna Kruszewska


MŁODZI GŁOSUJĄ 2019, czyli Młodzieżowe wybory do Parlamentu Europejskiego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 27.05.2019r.

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu edukacyjnego Młodzi głosują, którego celem jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

  • umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów;
  • zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

Szkolne wybory odbyły się w dniach 20 – 22 maja 2019 r. Frekwencja wyniosła 52,2 %. Na 224 uczniów 117 zagłosowało. 7 głosów było nieważnych.
Wyniki były następujące:


Lp.

Nazwa komitetu wyborczego

Liczba oddanych głosów

1.

KWW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY

30

2.

KW WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA

6

3.

KKW KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD N. ZIELONI

5

4.

KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ

31

5.

KKW LEWICA RAZEM – PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS

10

6.

KWW KUKIZ’15

28


W ramach projektu uczniowie z klasy II fryzjer przeprowadzili w szkole sondaż dotyczący udziału w wyborach oraz odbyły się lekcje na temat Parlamentu Europejskiego, na których wykorzystano materiały udostępnione przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2019r.

Dnia 22.05.2019 r. uczniowie klas II m-z, III murarz oraz III dekarz uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do przedsiębiorstwa budowlanego Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o., które jest wiodącym producentem ceramiki budowlanej w Polsce północno-wschodniej.


Podczas zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się z pełnym procesem produkcji wyrobów ceramicznych. Zobaczyli wszystkie etapy produkcji: pozyskiwanie i przetwarzanie surowców, formowanie elementów, wypalanie, paletyzację i składowanie gotowych wyrobów.


Dziękujemy przedstawicielom firmy za możliwość zobaczenia „od kuchni” produkcji wyrobów ceramicznych.


Nasza szkoła wspiera Fundację Rak’n’Roll
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Dnia 17 maja 2019 r. nasza uczennica klasy III obcięła włosy klientce, która zdecydowała się oddać je na Fundację Rak’n’Roll. Uczennica wszystkie czynności wykonała według instrukcji ścinania włosów i przygotowała je do wysyłki. Włosy zostały wysłane na adres fundacji.


Wycieczka do przedsiębiorstwa budowlanego Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2019r.

Dnia 22.05.2019 r. uczniowie klas II m-z, III murarz oraz III dekarz uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do przedsiębiorstwa budowlanego Ceramika Budowlana Lewkowo Sp. z o.o., które jest wiodącym producentem ceramiki budowlanej w Polsce północno-wschodniej.


Podczas zwiedzania zakładu uczniowie zapoznali się z pełnym procesem produkcji wyrobów ceramicznych. Zobaczyli wszystkie etapy produkcji: pozyskiwanie i przetwarzanie surowców, formowanie elementów, wypalanie, paletyzację i składowanie gotowych wyrobów.


Dziękujemy przedstawicielom firmy za możliwość zobaczenia „od kuchni” produkcji wyrobów ceramicznych.


XI edycja konkursu budowlanego „Muruj z PREFBETEM”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Już po raz 11-ty odbył się konkurs „Muruj z PREFBETEM Śniadowo” organizowany przez Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów PREFBET oraz ZSTiO nr 4 w Łomży. 
15 maja 2019 r.  najlepsi uczniowie z klas o profilu  budowlanym z Łomży, Białegostoku, Augustowa, Bielska Podlaskiego, Ostrołęki i Ciechanowca rozwiązywali test dotyczący wiedzy budowlanej, technologii betonu komórkowego, a także asortymentu i historii PREFBET Śniadowo. W części praktycznej konkursu przyszli murarze mieli do wykonania fragment ściany zgodnie z technologią i przygotowaną dokumentacją.
Naszą szkołę reprezentowali:
- Łukasz Łukaszewicz - klasa 3 dfm,
- Artur Bawerna – klasa 3 dfm,
- Łukasz Demurat – klasa 2 dfm.
W części teoretycznej Łukasz Łukaszewicz zdobył najwięcej punktów. Poziom umiejętności praktycznych uczestników konkursu był bardzo wyrównany. Wszyscy wykonali zadanie konkursowe poprawnie i w przewidzianym czasie.
Gratulujemy wiedzy i umiejętności wszystkim uczestnikom konkursu.

Czytaj również:
Młodzi budowlańcy sprawdzeni w teorii i praktyce
Budowlane Oskary w "Budowlance"

Nasze fryzjerki w DPS
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Dnia 13 maja 2019 r. uczennice naszej szkoły z klasy III po raz kolejny odwiedziły Dom Pomocy Społecznej i wykorzystały swoje umiejętności fryzjerskie w szczytnym celu. One wiedzą, że warto pomagać!

Nasi uczniowie kwestują, aby pomóc innym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2019r.

Dnia 12.04.2019r. 2 uczniów naszej szkoły z klasy III a wzięło udział w zbiórce w sklepie TESCO w ramach akcji  „Wielkanoc z PCK” zorganizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w Białymstoku. Nasi uczniowie zebrali 181,45 zł.
Środki zostały przeznaczone na obiady dla dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
Dnia 10.05.2019r. 4 uczniów naszej szkoły z klas III a i II a w wzięło udział w kweście ulicznej w ramach akcji  „Pomoc Seniorom” zorganizowanej przez Oddział Rejonowy PCK w Białymstoku. Nasi uczniowie zebrali 281,39 zł.
Środki zostały przeznaczone na pomoc seniorom podopiecznym PCK.
Oto nasi wolontariusze:

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości – sukcesy naszych dekarzy na etapie okręgowym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.05.2019r.

Olimpiada Innowacji Technicznych i Wynalazczości jest organizowana przez Polski Związek Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Urzędem Patentowym RP. Uczniowie biorący udział w olimpiadzie mają szansę otrzymać stypendium za innowacyjną myśl techniczną.

23 kwietnia 2019 r. w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości wzięło udział pięciu naszych uczniów z klasy II dekarz. Zgłoszono trzy prace w trzech różnych kategoriach. Opiekę merytoryczną nad wykonaniem tych prac sprawował nauczyciel Kamil Krzymowski.

Praca Krystiana Koczewskiego pod tytułem „Tanie, bezpieczne, ekologiczne gonty quasi-bitumiczne do praktycznych ćwiczeń szkolnych” zajęła drugie miejsce w kategorii pomoc dydaktyczna. Praca ta będzie reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim.

Trzecie miejsce w kategorii pomysł ekologiczny zajęła praca Dawida Ciwoniuka i Bogdana Brendzela pt. „Samonapędzające się koło z oponą zwłaszcza pojazdów samochodowych”, z kolei piąte miejsce w kategorii pomysł techniczny zajęła praca Jakuba Kuźmy i Daniela Charabina pt. „Prototyp taczki z automatycznym, samoistnym ruszaniem z miejsca”.

Gratulujemy wszystkim osiągniętych wyników. Krystianowi życzymy powodzenia w finale ogólnopolskim!Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.05.2019r.

Od 1.04.2019r. do 7.05.2019r. w bibliotece szkolnej trwał konkurs plastyczny pt. „Polscy laureaci Nagrody Nobla” w dwóch kategoriach: plakat oraz portret. W konkursie wzięło udział 19 uczniów. Czterech z nich otrzymało dyplomy i książki. Wszyscy otrzymali oceny z języka polskiego. Laureaci konkursu plastycznego:
I miejsce Maria Magdalena Stary z klasy III b w
II miejsce Szymon Miastkowski z klasy I a w
III miejsce Marlena Barbarewicz z klasy I a w
III miejsce Karolina Klepacka z klasy II a w


Kolejny sukces naszych uczniów
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.04.2019r.

Uczniowie naszej szkoły pod opieką pana Roberta Karpowicza, nauczyciela wychowania fizycznego, odnieśli kolejne sukcesy w XVII Mistrzostwach Województwa Podlaskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc.
- Rafał Iwanowicz z klasy II a mz zajął I miejsce w kategorii 74 kg do lat 20.
- Adam Kotik z klasy I a mz zajął I miejsce w kategorii 59 kg do lat 18.
- Jakub Jackiewicz z klasy III b w zajął VI miejsce w kategorii 74 kg do lat 20.
W ogólnej klasyfikacji nasza szkoła zajęła III miejsce w województwie podlaskim.

Kolejne zajęcia na Politechnice Białostockiej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 24.04.2019r.

17 kwietnia 2019 r. uczniowie klasy III w zawodzie dekarz i murarz-tynkarz uczestniczyli w dwóch zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej:
1. "Pompy ciepła - podstawy teoretyczne i zastosowania",
2. "Dwukołowy pojazd samobalansujący.”
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się pokaz „dwukołowca” i sprawdzanie umiejętności poruszania się nim.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
Opiekę nad uczniami sprawowała pani Beata Włostowska i pani Agata Krymska.

Najlepsi w swoim fachu - VI edycja wojewódzkiego Konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.04.2019r.

Konkurs „Nowoczesne budownictwo wokół nas” już po raz szósty był okazją do współzawodnictwa najlepszych uczniów szkół budowlanych z regionu. W tym roku z  zadaniami praktycznymi zmagali się uczniowie z Ełku, Ostrołęki, Bielska Podlaskiego i Białegostoku.Uczestnicy konkursu wykazali się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem umiejętności zawodowych.
Laureaci w poszczególnych konkurencjach:

  • technologia systemów suchej zabudowy

I miejsce:               Rafał Iwanowicz - ZSZ Nr 5 w Białymstoku
II miejsce: Dawid Gościło - ZSZ Nr 5 w Białymstoku
III miejsce:            Cezary Ziarkiewicz - ZSZ Nr 2 w Ostrołęce

  • technologia robót malarsko-tapeciarskich

I miejsce:              Patryk Trzeszczkowski - ZS nr 1 w Bielsku Podlaskim
II miejsce:             Katarzyna Gryczkowska - ZS nr 1 w Ełku
III miejsce:          Bartłomiej Kowalski - ZSZ Nr 5 w Białymstoku

  • technologia robót posadzkarsko - okładzinowych

I miejsce:              Krzysztof Tereszczak - ZS nr 1 w Ełku
II miejsce:             Marcin Werpachowski - ZS nr 1 w Bielsku Podlaskim
III miejsce:          Damian Sadowski - ZSZ Nr 5 w Białymstoku
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo.

Konkurs współfinansowany był przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy PB JAZ-BUD Sp. z o.o., PPHU Kombinat Budowlany Sp. z o.o., UNICEL Poland i Danwood S.A. Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

WOJEWÓDZKI KONKURS „NAJSPRAWNIEJSZY W ZAWODZIE” – KUCHARZ I BHP Z ELEMENTAMI PRAWA PRACY
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.04.2019r.

9 kwietnia 2019 r. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Wasilkowie odbył się Wojewódzki Konkurs „Najsprawniejszy w zawodzie”. Uczestnicy z terenu województwa podlaskiego rywalizowali o tytuł najlepszego kucharza i świadomego pracownika. Główne założenia konkursów to: pogłębianie zainteresowań zawodowych młodych ludzi, stworzenie szansy sprawdzenia poziomu własnej wiedzy.

Reprezentanci musieli wykazać się wiedzą praktyczną i teoretyczną z zakresu gastronomii oraz przepisów bhp i prawa pracy.

Pierwsze miejsce w konkursie „Najsprawniejszy w zawodzie - kucharz” zajęła reprezentacja z Hufca Pracy w Białymstoku/ uczennice ZSZ Nr5 , klasy III a i b/w:
Klaudia Chludzińska i Maria Magdalena Stary i będą reprezentować hufiec i szkołę na konkursie ogólnopolskim. W konkursie wiedzy ze znajomości zasad bhp i przepisów z zakresu prawa pracy: Tomasz Tekień zajął II miejsce , natomiast Dawid Kiryłowicz III – obaj z Hufca Pracy w Białymstoku / uczeniowie ZSZ Nr5 , klasy III b/w.

Autor: Eliza Barszczewska - ref. ds. kształcenia i programów edukacyjnych

Fot.: Magdalena Klimuk- sp. ds. wychowania kultury i sportu

”EUROPEJSKI STAŻ MŁODYCH MECHANIKÓW”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.04.2019r.

W terminie 10-23.2017r. jedenastoosobowa grupa uczestników Hufca Pracy w Białymstoku i Kolna, realizująca naukę zawodu mechanik pojazdów samochodowych, w ramach projektu „Nowe perspektywy po zagranicznym stażu zawodowym młodych cukierników, kucharzy i mechaników pojazdów samochodowych” współfinansowanego z programu Erasmus+ odbyła staż zawodowy w Brandenburgu.

Przez 10 dni, młodzi mechanicy pod okiem instruktora nauki zawodu, zgłębiali wiedzę na temat układów elektrycznych i pneumatycznych oraz doskonalili umiejętności związane z pracą przy silnikach, pompach hydraulicznych i kompresorach. Mieli także możliwość zwiedzania fabryki „Liebherr” produkującej min. maszyny budowlane.

Mechanicy z Podlasia mieli czas nie tylko na pracę i naukę, ale również na rozrywkę. Uczestniczyli w wyjściach do kręgielni i na ściankę wspinaczkową. Ponadto zwiedzili Brandenburg, Poczdam oraz Berlin. Szczególnie emocjonująca była wycieczka do stolicy Niemiec, podczas której zobaczyli m.in. Bundestag, Bramę Brandenburską, Katedrę Berlińską i Fontannę z Neptunem. Zwiedzając niesamowite akwarium AquaDom & SEA LIFE – jedną z największych atrakcji Berlina, uczestnicy mogli poczuć się, jakby nurkowali w morskich głębinach. Dużą atrakcją było także muzeum Madame Tussauds, w którym młodzież mogła sobie zrobić zdjęcie z figurami woskowymi m.in. Jana Pawła II, Cristiano Ronaldo czy Baracka Obamy.

Niedzielny wyjazd na Tropikalną Wyspię, położonej pod Berlinem okazał się wspaniałą formą aktywnego wypoczynku. Jest to miejsce imitujące dziką, amazońską przyrodę. Poza podziwianiem tropikalnej roślinności czy zwierząt można tam było również skorzystać z basenów czy sauny.

W ostatnim dniu pobytu w ośrodku szkoleniowym w Brandnburgu odbyło się uroczyste zakończenie stażu i rozdanie certyfikatów potwierdzających zdobytą wiedzę i umiejętności. Mechanicy z Podlasia wyjeżdżali z Brandenburga ze smutkiem, ale i plecakiem nowej wiedzy, mnóstwem wrażeń i nowych doświadczeń. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z dwutygodniowego stażu i zgodnie stwierdzili, że była to dla nich chyba najważniejsza przygoda w ich dotychczasowym życiu.

Sporządził i autor zdjęć : wychowawca HP – Katarzyna Kruszewska

TURNIEJ GASTRONOMICZNY „MAGICZNE SMAKI”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.04.2019r.

W dniach 2-3 kwietnia br. uczestniczka Hufca Pracy Klaudia Chludzińska uczennica III klasy wielozawodowej ZSZ, reprezentowała ZSZ nr 5 w Białymstoku na turnieju gastronomicznym pt. „Magiczne smaki” organizowanym przez ZS Gastronomicznych. Turniej ma wieloletnią historię i jest bardzo popularny w środowisku kształcącym przyszłych mistrzów sztuki kulinarnej. Jest dużym wyzwaniem dla młodych adeptów - weryfikuje wiedzę i umiejętności ale też jest stymulacją do dalszego samorozwoju i podnoszenia umiejętności zawodowych. Poziom konkurencji jak zawsze był bardzo wysoki. Klaudia w gronie współzawodników zaprezentowała się bardzo profesjonalnie i wykazała się dużą kompetencją.

Sporządziła: Jolanta Powichrowska-Komendant HP

Nasza Kryształowa Księżniczka na podium!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 9.04.2019r.

Dnia 8 kwietnia 2019 r. w ZSZ Nr 2 odbył się międzyszkolny konkurs fryzjerski: „Stylizacja kobiety Podlasia – Kraina Świętojańskich Księżniczek” . Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy III f: Sylwia Klim - autorka upięcia i makijażu, oraz Natalia Olechno , która wystąpiła w roli modelki. Opiekunem naszych uczestniczek jest pani Irena Wójcicka. Niezmiernie miło nam poinformować, że Sylwia zajęła III miejsce .

Sylwia Klim o swojej stylizacji: KRYSZTAŁOWA KSIĘŻNICZKA jest wytworem mojej wyobraźni. Dlaczego kryształowa? Ponieważ kryształy są piękne, nieskazitelne, dają niesamowity blask po spotkaniu ze światłem. Moja księżniczka to piękna i dostojna kobieta. W stylizacji dominuje biel, srebro oraz różnej wielkości kryształy. Urodę podkreśla brzoskwiniowy kołnierz, który sama zrobiłam na potrzeby konkursu. Fryzura wykonana jest z warkoczy, z siatek ułożonych w kwiaty, co daje całości niepowtarzalny kształt. Upięcie bardzo dobrze komponuje się z całą stylizacją.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Zajęcia w Politechnice Białostockiej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.04.2019r.

4 kwietnia 2019 r. uczniowie ZSZ nr 5 z klasy IIa- mz uczestniczyli w dwóch zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska:
1. „Odnawialne źródła energii – elektrownie wiatrowe. Hałas.”
2. „Odnawialne źródła energii – wykorzystanie glonów i sinic w inżynierii i ochronie środowiska".
Warsztaty odbyły się w ramach projektu Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego.
Opiekę nad uczniami sprawowała Beata Włostowska i Agata Krymska.

Nasza "Współczesna Kleopatra" górą! - Finał IV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „KOBIETA NA PRZESTRZENI WIEKÓW”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 2.04.2019r.

Finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego "Kobieta na przestrzeni wieków"

Dnia 1 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się finał IV edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków, pod hasłem: "Niezwyciężona kobieta". Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku -   Pana   Tadeusza   Truskolaskiego oraz współfinansowany przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, a medialnym patronatem naszą imprezę objął   TVP 3   Białystok.   W organizację konkursu włączyli się następujący sponsorzy: Firma Matrix, Firma MODO, Firma Forever, FirmaOrange.

Uczestnicy konkursu mieli za  zadanie wykonać upięcie, którego inspiracją były postacie z historii, filmów, książek, a także bajek lub postacie stworzone przez uczestnika według własnego pomysłu. Młodzi fryzjerzy mieli dużą dowolność w wykonaniu upięcia. Wykazali się fantazją, kreatywnością oraz oryginalnym podejściem do tematu, w mistrzowski sposób pokazali kunszt fryzjerski.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie:
Tomasz Szyszko - przedstawiciel firmy Matrix – przewodniczący jury
Marta Tyszka – ekspert fryzjerstwa oraz właściciel salonu „Studio Fryzur Butterfly” członek jury
Sylwia Popławska – ekspert fryzjerstwa z salonu „Silvia”- członek jury

Do konkursu przystąpiło 6 uczniów z następujących białostockich szkół :
- Technikum DEHAG EXTRA,
- ZSZ nr 2,
- ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa,
- ZDZ – technikum,
- ZSTiO,
- ZSZ nr 5.

Podczas,   gdy   przyszli   młodzi   fryzjerzy  zmagali się z zadaniem konkursowym, w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć:
- występ taneczny białostockiego zespołu ATOM MINI z Uczniowskiego Klubu Sportowego "Hubal" pod kierunkiem pani Edyty Jerończuk ,
- profesjonalny pokaz zdobienia paznokci z elementami makijażu wykonany przez uczennice Europejskiej Szkoły Stylizacji Vena Art.,
- prezentacja oferty  produktów firmy Forever, zawierającej  linię kosmetyczną, higieniczną, oczyszczająco-odchudzającą, suplementację i odżywki dla osób aktywnych zawodowo oraz dla sportowców.

Po zaprezentowaniu przez uczestników wykonanych fryzur, komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze nagrody oraz wyróżnienie:
I miejsce NATALIA HANNA ZALEWSKA,
uczennica ZSZ NR 5, opiekun pani Irena Wójcicka, modelka Natalia Olechno
II miejsceMARTA HANCZARUK,
uczennica ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa, opiekun pani Anna Siemieńczuk, modelka Maria Tarasiuk
III miejsce KAMILA     KANIA,     
uczennica    ZSTiO, opiekun pani Anna Jurkowska, modelka Sandra Kościuczyk
Wyróżnienie  - EMILIA  POGORZELSKA  
uczennica    ZDZ   – technikum, opiekun pani Wioletta Popławska, modelka Ola Walińska
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Niech ten dzień pełen wrażeń i nowych odkryć pozostanie wszystkim na długo w pamięci.

Szkolenie na budowie
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 8.04.2019r.

W dniu 14.03.2019r uczniowie kl. III b m-t w ramach zajęć praktycznych na budowie prowadzonej przez „MARK – BUD” w Białymstoku uczestniczyli w szkoleniu z murowania w systemie Multi Gips przeprowadzonym przez przedstawiciela VG – ORTH Jaworzno.
Nauczyciel i uczniowie składają podziękowania kierownictwu budowy „MARK – BUD” oraz VG – ORTH Jaworzno za możliwość udziału w szkoleniu.


Zwycięstwo w Wojewódzkim Finale Licealiady w Pływaniu!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.04.2019r.

Nasz uczeń dnia 2 kwietnia 2019r. w Suwałkach Yaueni Kuchura zajął I miejsce w pływaniu w Wojewódzkim Finale Licealiady. Trenerem ucznia jest Robert Karpowicz – nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.


Życzymy sukcesów na kolejnych zawodach.

Dzień Wiosny w naszej szkole.
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.03.2019r.

Dnia 21.03.2019 z okazji pierwszego dnia wiosny Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole pokaz paramilitarny przeprowadzony przez Podlaskie Stowarzyszenie „Młoda Krew” oraz Grupę Ratowniczo-Poszukiwawczą „MEDIVAL” Młodzież chętnie uczestniczyła w uroczystości i zadawała dużo pytań.

Konkurs fryzjerski
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.03.2019 r.

Podczas Dni Otwartych 20 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs fryzjerski, w którym udział wzięło 6 uczennic z klas II i III. Zadaniem uczestniczek było wykonanie upięcia nawiązującego do hasła konkursu „Niezwyciężona”.

Decyzją Jury:
I miejsce zajęła: Patrycja Okuła
II miejsce zajęła: Sylwia Klim
III miejsce zajęła: Natalia Hanna Zalewska

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Dni otwarte w Zespole Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.03.2019 r.

W dniach 19-20 marca 2019 r w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku odbyły się Dni Otwarte, które miały na celu zaprezentowanie bogatej oferty edukacyjnej naszej szkoły. W ramach programu licznie przybyli goście odbyli spotkania z doradcą zawodowym oraz pracownikiem Hufca Pracy. Odwiedzający mieli możliwość obejrzenia pracowni budowlanej i fryzjerskiej. Zainteresowani uczniowie uczestniczyli w krótkich warsztatach zawodowych.

Serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole i do zobaczenia we wrześniu.

Nasza uczennica w gronie najlepszych!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 21.02.2019r.

21 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XV edycji konferencji zawodowej „Kształcenie zawodowe – egzamin zewnętrzny – rynek pracy” przebiegającej pod hasłem „Współpraca edukacji i biznesu – dwa spojrzenia” zorganizowanej przez Urząd Miejski. Konferencja miała na celu przedstawienie uczniom oczekiwań pracodawców względem kandydatów ubiegających się o pracę, a także realiów, które panują obecnie na rynku pracy. Młodzież miała możliwość rozmowy z potencjalnymi pracodawcami oraz zwiedzenia pracowni laboratoryjnych Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Podczas konferencji prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wyróżnił najlepszych uczniów publicznych szkół zawodowych Białegostoku oraz przyznał tytuł najlepszego ucznia technikum oraz branżowej szkoły I stopnia. Wśród nagrodzonych dziewiętnastu uczniów znalazła się uczennica naszej szkoły - Natalia Olechno.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Setna rocznica odzyskania niepodległości przez miasto Białystok
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.02.2019r.

W dniu 17 i 19 lutego 2019 roku Poczet Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku wziął udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto Białystok. Także uczniowie kl. II a wielozawodowej wraz z wychowawcą uczestniczyli w tym wydarzeniu. Młodzież przyglądała się przemarszowi wojska i policji pod pomnik Józefa Piłsudskiego.

17 lutego 2019r. odbyło się nabożeństwo rocznicowe w intencji bohaterów polskiej niepodległości w Bazylice Archikatedralnej, a 19 lutego 2019r. odbyły się uroczyste obchody przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu wojskowym.

Dokładnie 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyły polskie wojska. Przyniosły one mieszkańcom długo wyczekiwaną wolność. Po latach zaborów Białystok znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Oficjalne przekazanie władzy nastąpiło w Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Zaczęło się mszą polową przed farą. W roli celebranta i kaznodziei wystąpił ks. dziekan L. Chalecki. Po nabożeństwie pierwszy prezydent Białegostoku Józef Puchalski podał chleb i sól płk. S. Dziewulskiemu.

IV Edycja Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „KOBIETA NA PRZESTRZENI WIEKÓW”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.02.2019r.

"Niezwyciężona kobieta”

Zespół Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku zaprasza uczniów szkół zawodowych i techników o profilu fryzjerskim do udziału w IV Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”.

Zadaniem uczestników jest wykonanie w ciągu 90 minut na modelce fryzury wraz z doborem makijażu i stroju. Cała stylizacja konkursowa musi być inspirowana hasłem "Niezwyciężona kobieta".

Konkurs odbędzie się 1.04.2019r. o godz. 10:00 w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku.

Szkoły zawodowe i technikum o profilu fryzjerskim mogą zgłaszać swojego uczestnika do 23.03.2019r. na adres lub e-mail szkoły:
Zespół Szkół Zawodowych Nr 5
im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego
ul. Antoniuk Fabryczny 40
15-741 Białystok
e-mail: zsznr5@zsznr5.bialystok.pl

Opis Link do pobrania
Konkurs - specyfikacja
Setna rocznica odzyskania niepodległości przez miasto Białystok
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.02.2019r.

W dniu 17 i 19 lutego 2019 roku Poczet Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białymstoku wziął udział w uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto Białystok.

17 lutego 2019r. odbyło się nabożeństwo rocznicowe w intencji bohaterów polskiej niepodległości w Bazylice Archikatedralnej, a 19 lutego 2019r. odbyły się uroczyste obchody przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu wojskowym.

Dokładnie 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyły polskie wojska. Przyniosły one mieszkańcom długo wyczekiwaną wolność. Po latach zaborów Białystok znalazł się w granicach odrodzonej Polski. Oficjalne przekazanie władzy nastąpiło w Białymstoku 22 lutego 1919 roku. Zaczęło się mszą polową przed farą. W roli celebranta i kaznodziei wystąpił ks. dziekan L. Chalecki. Po nabożeństwie pierwszy prezydent Białegostoku Józef Puchalski podał chleb i sól płk. S. Dziewulskiemu.

Unicell Poland w naszej szkole!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 20.02.2019r.

Dnia 6 lutego 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez przedstawiciela firmy Unicell Poland z zakresu systemów kreatywnej dekoracji wnętrz.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności zawodowych korzystając z produktów marki Primacol Decorative. Szkolenie to zostało bardzo pozytywnie odebrane przez młodzież, która wykazywała się dużym zainteresowaniem oraz aktywnością podczas jego trwania.

Nauczyciele wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku składają serdeczne podziękowania firmie Unicell Poland za przeprowadzone szkolenie oraz przekazane szkole materiały. ?

Najwięcej finalistów z naszej szkoły w ogólnopolskim turnieju budowlanym Złota Kielnia
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.02.2019 r.

Na tegorocznych Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 13-15.02.2019r. odbył się Finał Centralny 48. Edycji Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia”, podczas którego rywalizowało po 6. najlepszych uczniów szkół zawodowych z całej Polski w sześciu kategoriach budowlanych. Wśród finalistów było aż czterech naszych uczniów, najwięcej z wszystkich szkół w Polsce.

W kategorii „Wykonywanie robót dekarskich” Mateusz Lisowski zdobył 3. miejsce, natomiast Patryk Poliński zdobył 6. miejsce. W kategorii „Wykonywanie robót murarsko-tynkarskich” trzecie miejsce zajął Jakub Sobolewski, zaś Kamil Żemierowski - 4. miejsce.

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest jedynym konkursem, który od przeszło 40. lat daje uczniom szkół zawodowych możliwość sprawdzenia wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych oraz odniesienia sukcesu edukacyjnego. Jego formuła jest zbliżona do zewnętrznych egzaminów zawodowych, co pozwala uczniom sprawdzić swoje przygotowanie do podjęcia pracy w zawodzie.
Finaliści turnieju otrzymali rzeczowe nagrody i są zwolnieni z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki.

Murarze i dekarze w czołówce Polski
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.01.2019 r.

12 stycznia 2019 r. najzdolniejsi uczniowie naszej szkoły z branży budowlanej wzięli udział w eliminacjach okręgowych ogólnopolskiego Turnieju Budowlanego „Złota Kielnia w Mińsku Mazowieckiem:
- Rafał Iwanowicz – kl. 2 m-z
- Luiza Litwiejko – kl. 2m-z
- Bartłomiej Kowalski - kl. 2 m-z
- Dawid Szymański – kl. 3 m-z
- Paweł Łodziński – kl. 3 m-z
- Jakub Sobolewski – kl. 3 dfm
- Kamil Żemierowski – kl. 3 dfm
- Mateusz Lisowski – kl. 3 dfm
- Patryk Poliński – kl. 3 dfm

Z przyjemnością informujemy, że murarze: Jakub Sobolewski i Kamil Żemierowski oraz dekarze: Mateusz Lisowski i Patryk Poliński, zakwalifikowali się do Finału Centralnego, który odbędzie się w dniach 13-15 lutego w Poznaniu w ramach Targów Budownictwa BUDMA 2019. Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a finalistom życzymy powodzenia.

Wycieczka dydaktyczna do Białostockiej Fabryki Okien
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2018 r.

W dniu 19.12.2018 roku uczniowie klasy II a m-z wzięli udział w wycieczce dydaktycznej do Białostockiej Fabryki Okien.

Uczniowie podczas pobytu w fabryce mieli możliwość zapoznania się z technologią wykonywania okien i drzwi z PCV oraz aluminium, a także z ofertą sprzedażową firmy. W trakcie zwiedzania zakładu produkcji uczniowie przyglądali się poszczególnym etapom łączenia pojedynczych elementów skrzydeł i ram okiennych (przycinanie, scalanie i zbrojenie ramy oraz osadzanie szyb). Dodatkowo uzyskali bardzo ważne informacje na temat budowy okna, które mają istotne znaczenie dla izolacyjności cieplnej budynku.

Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie Białostockiej Fabryce Okien za możliwość zwiedzenia zakładu oraz drobne upominki. ?

Prelekcja: Zasady zdrowego odżywiania
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.12.2018 r.

Dnia 11.12.2018 w naszej szkole odbyła się prelekcja nt. „Zasady zdrowego odżywiania”, w której wzięli udział uczniowie klas: I a m-z, II aw, III abw, III dfm-t. Prelekcję przeprowadziła pani dietetyk z Natur-House.

Kilka ważnych zasad zdrowego żywienia:
• Odżywiaj się regularnie. ...
• Dbaj o różnorodność posiłków. ...
• Unikaj nadmiernych ilości tłuszczu i cholesterolu. ...
• Spożywaj dużo warzyw i owoców. ...
• Spożywaj zdrowe węglowodany i nasiona roślin strączkowych. ...
• Pij wodę ...
• Unikaj nadmiaru soli. ...

„Dzień Ucznia” w firmie Danwood
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 05.12.2018 r.

W dniu 5 grudnia 2018 roku uczniowie klas III w zawodzie dekarz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczestniczyli w „Dniu Ucznia” w Danwood.

Wycieczka rozpoczęła się od wykładu na temat budowy prefabrykowanych domów szkieletowych w siedzibie firmy w Białymstoku, po czym uczniowie zostali zaproszeni do udziału w warsztatach praktycznych. Podczas nich czynnie brali udział w konkursach oraz wykonali ozdoby choinkowe, stroiki oraz skrzynie na prezenty, które po ozdobieniu miały trafić do Domu Dziecka. Nasi uczniowie bardzo dobrze wywiązali się z powierzonych im zadań, za co zostali nagrodzeni.

Następnie udaliśmy się do zakładu produkcyjnego w Bielsku Podlaskim, gdzie uczniowie mieli możliwość zapoznania się z procesem produkcji domów oraz zwiedzenia domu wzorcowego.

Dyrekcja wraz z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego składa serdeczne podziękowanie firmie Danwood za zaproszenie oraz upominki.

Wycieczka dydaktyczno–wychowawcza do Rabki-Zdrój
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 31.10.2018 r.

Dnia 8 października 2018 roku szesnastu uczniów naszej szkoły wraz z panią dyrektor Izabelą Popławską i nauczycielami Agatą Krymską i Mieczysławem Jackowskim pojechało na wycieczkę do Rabki- Zdrój.

W ośrodku szkoleniowym w Ponicach uczniowie w zawodzie dekarz odbyli szkolenie w zakresie technologii montażu i nowości produktowych Blachotrapez. Ponadto uczniowie z nauczycielami mieli okazję zwiedzić linię technologiczną produkcji blach oraz zakład firmy Blachotrapez w Rabce - Zdroju. Oprócz szkolenia nasi uczniowie mieli zapewnionych szereg atrakcji: zwiedzali Rabkę-Zdrój, Dębno, Zalew Czorsztyński wraz z zamkiem w Niedzicy oraz Szczawnicę. Był również krótki wypad na Słowację. Podczas wycieczki pieszej podziwialiśmy także Wąwóz Homole. Cały wyjazd był sponsorowany przez firmę Blachotrapez, w ramach umowy patronackiej.

11 października, w drodze powrotnej do Białegostoku odwiedziliśmy Kraków. Zwiedziliśmy m.in. Wawel, gdzie oddaliśmy hołd przy trumnie Józefa Piłsudskiego pamiętając o 100 rocznicy odzyskania niepodległości.

Nasze fryzjerki w DPS
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.12.2018 r.

Przedświąteczny czas to dobry moment na otwarcie się na drugiego człowieka. Dnia 17 grudnia 2018 r. uczennice klasy III wraz z panią Ireną Wójcicką odwiedziły Dom Pomocy Społecznej i wykorzystały swoje umiejętności fryzjerskie w szczytnym celu.

Mikołajki 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 07.12.2018 r.

Dnia 6.12.2018r. naszą szkołę odwiedził św. Mikołaj, który przybył do nas z dalekiej północy. W każdej klasie rozdał prezenty grzecznym dzieciom. Uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia z nieoczekiwanym gościem.

Uczestnicy HPB w gronie zwycięzców
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 26.11.2018 r.

15.11.2018r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczysta gala finałowa ogólnopolskiego konkursu „100 Bohaterów na 100 - lecie Niepodległości”. Pomysłodawcą i organizatorem imprezy była Komenda Główna OHP i Lubelska Komenda Wojewódzka.

Jury spośród nadesłanych ponad 180 prac wyłoniła 24 laureatów w pięciu kategoriach konkursowych.

W gronie triumfatorów znaleźli się również reprezentanci Hufca Pracy w Białymstoku uczący się w ZSZ nr 5 w Białymstoku: Cezary Dźwil z IIIAW i Maria Magdalena Stary z IIIBW.

W kategorii: bohaterowie związani z działaniami militarnymi, za plakat i biogram przedstawiający postać Merian Caldwell Cooprer, Czarek Dźwil uzyskał I miejsce, natomiast Maria Magdalena Stary zdobyła IV miejsce w kategorii przedstawiciele duchowieństwa za szkic portretu i biogram ks. Stanisława Staszica.

Na gali laureaci wyróżnieni zostali nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi, a ponadto przez dwa dni poprzedzające uroczystość brali udział w różnych atrakcjach. Uczestniczyli m.in. w warsztatach survivalowych, w grze miejskiej połączonej z poznaniem szlaku niepodległościowego oraz w spotkaniu podsumowującym działania młodzieży na kresowych cmentarzach w ramach projektu „Wołyń 2018. ReMisja”.

Uczestnicy HPB za swoje starania odebrali laury i poczuli się zwycięzcami.
Trzydniowy wyjazd do Lublina był szczególnym wyróżnieniem, ale też dużą dawką motywacji nie tylko dla laureatów.
Uświadomił wszystkim, że można sięgać „do gwiazd”, wystarczy tylko chcieć i działać.


Dzień bez papierosa 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 17.11.2018 r.

Dzień 15.11.2018 obchodzony jest jako „Światowy dzień bez papierosa”. W tym dniu w naszej szkole odbył się happening antynikotynowy pt. „ Zamiast papierosa zjedz...”. Akcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów.


Otrzęsiny klas pierwszych 2018
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.11.2018 r.

Dnia 14.11.2018 odbyły się w naszej szkole „Otrzęsiny” zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Wzięli w nich udział uczniowie klas pierwszych: aw, a m-z i b m-t/f. Na hali sportowej odbyły się gry i zabawy. Każda z klas wystawiła swoją pięcioosobową reprezentację. W zmaganiach tych wygrała klasa I a-mz. Publiczność nie zawiodła i entuzjastycznie dopingowała swoje drużyny, a emocje podczas niektórych konkurencji sięgały zenitu!!!


Obchody Święta Szkoły i 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.11.2018 r.

9 listopada 2018 r. obchodziliśmy uroczystość Święta Szkoły, która jest już wpisana w tradycję Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Święto szkoły to przede wszystkim Dzień Patrona - uroczystość szkolna związana z rocznicą nadania szkole im. Generała Ignacego Prądzyńskiego. W tym roku uroczystość ta była niezwykle wyjątkowa, ponieważ została połączona z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej", której celem było wspólnie zaśpiewanie czterozwrotkowego hymnu narodowego o godzinie 11:11.

W uroczystości uczestniczyli Dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: pani Wiesława Ćwiklińska – zastępca dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku, pani Katarzyna Parczewska – dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, pani Elżbieta Paszkowska – dyrektor Podlaskiego Zarządu Okręgowego PCK w Białymstoku, pan Wojciech Szczepkowski – kierownik w Przedsiębiorstwie Budowlanym Jaz-Bud, pani Marzena Choińska – kierownik Centrum szkoleniowego firmy Danwood oraz pani Jolanta Powichrowska – komendant Hufca Pracy wraz z pracownikami.

Część artystyczną, poświęconą Jubileuszowi 100 - lecia niepodległości Polski, przygotowało bardzo liczne grono uczniów pod kierunkiem pani Małgorzaty Jarmocik i pana Mieczysława Jackowskiego. Ponadto uczniowie w krótkiej prezentacji przybliżyli sylwetkę patrona naszej szkoły - Ignacego Prądzyńskiego - wybitnego generała, inżyniera i działacza niepodległościowego.

Podczas uroczystości zostały przyznane nagrody oraz dyplomy zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie "W imię Niepodległej... 100 prac na stulecie niepodległości Polski", organizowanym przez Zespół Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku.

Wyróżnienia za prace plastyczne uzyskali:
Katarzyna Gabińska z klasy I b fryzjer
Weronika Pochodowicz z klasy I b fryzjer
Cezary Dźwil z klasy III aw
Anna Kurowicka z klasy III bw

III miejsce w konkursie zajęli:
Dawid Skonieczny z klasy I b mt w kategorii praca plastyczna
Karolina Klepacka z klasy II aw również w kategorii praca plastyczna
Ewelina Szczepkowska z klasy I b fryzjer w kategorii wiersz

II miejsce zajęli:
Dominika Zeller z klasy II b fryzjer w kategorii praca plastyczna
Maria Magdalena Stary z klasy III bw w kategorii praca plastyczna
Natalia Łazarczyk z klasy I aw w kategorii praca plastyczna
Marlena Barbarewicz z klasy I aw w kategorii praca plastyczna

I miejsce zajęli:
Luiza Litwiejko z klasy II amz w kategorii praca plastyczna
Jadwiga Jaromińska z klasy II aw w kategorii praca plastyczna
Mateusz Łaszczuk z klasy II aw - kategoria prezentacja multimedialna

W ramach obchodów Dnia Patrona uczniowie wszystkich klas brali udział w turnieju wiedzy o generale Ignacym Prądzyńskim. Niezmiernie miło nam poinformować, że:
III miejsce w turnieju zajęła Jadwiga Jaromińska - uczennica klasy II aw
II miejsce zajęła Luiza Litwiejko - uczennica klasy II a mz
I miejsce zajął Krystian Koczewski - uczeń klasy II b dekarz

Dzień Patrona Szkoły to doskonała okazja, aby w sposób szczególnie uroczysty, a zarazem symboliczny przyjąć uczniów klas pierwszych do naszej społeczności. Uczniowie klas I aw, I b m-tf oraz I mz w obecności Dyrekcji, kadry pedagogicznej i starszych kolegów, ślubowali na sztandar szkoły wzorowo wypełniać obowiązki ucznia naszej szkoły, przestrzegać postanowień Statutu, być uprzejmym, życzliwym i koleżeńskim, szanować pracę innych ludzi, rozwijać własne zainteresowania oraz strzec dobrego imienia i honoru szkoły.

Na koniec uroczystości Święta Szkoły zostały wręczone Statuetki "Ignaś" dla nauczyciela oraz ucznia - w sposób szczególny wyróżniających się swoją postawą i zaangażowaniem w życie szkoły. Z wielka przyjemnością informujemy, że Statuetkę Ignasia 2018 uzyskała pani wicedyrektor Ewa Mikulak oraz Natalia Olechno - uczennica klasy III dfm.

Cała uroczystość przebiegła w podniosłym, patriotycznym nastroju. Na długo pozostanie w naszej pamięci.


Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2018 r.

Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III dfm w imieniu wszystkich uczniów złożyli pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były kwiaty oraz dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali w ogłoszonym przez SU konkursie „Naj”: najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej zakręcony, najczęściej uśmiechnięty, największy dowcipniś, najbardziej elegancki. Dopełnieniem serdecznej atmosfery były utwory Krzysztofa Krawczyka i zespołu „Dwa Plus Jeden”.

Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.10.2018 r.

Dnia 16 października 2018r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III dfm w imieniu wszystkich uczniów złożyli pracownikom szkoły najserdeczniejsze życzenia radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Były kwiaty oraz dyplomy dla nauczycieli, którzy wygrali w ogłoszonym przez SU konkursie „Naj”: najbardziej wymagający, najbardziej lubiany, najbardziej zakręcony, najczęściej uśmiechnięty, największy dowcipniś, najbardziej elegancki. Dopełnieniem serdecznej atmosfery były utwory Krzysztofa Krawczyka i zespołu „Dwa Plus Jeden”.

Nowa klasopracownia językowa
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.10.2018 r.

Od września 2018 roku uczniowie naszej szkoły mają do swojej dyspozycji nowe laboratorium językowe. Wyposażenie pracowni zostało sfinansowane przez Miasto Białystok, a remont sali wykonali uczniowie klas budowlanych ZSZ Nr 5. Klasopracownia wygląda estetycznie i profesjonalnie, a nauka języka angielskiego jest teraz atrakcyjniejsza dla uczniów i na pewno sprzyjać będzie efektywniejszemu uczeniu się.

Nowa klasopracownia budowlana
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 16.09.2018 r.

Od tego roku szkolnego uczniowie klas budowlanych korzystają z nowoczesnej sali przystosowanej do prowadzenia zajęć z rysunku budowlanego i dokumentacji technicznej. Sala posiada stanowiska komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz stoły kreślarskie. Wszystkie prace remontowe wykonali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli kształcenia praktycznego branży budowlanej.

Zakup wyposażenia sali został współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu „Podnoszę kwalifikacje – jestem dobrym pracownikiem”.

Nasi uczniowie biorą udział w akcji „Wyprawka dla żaka”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 14.09.2018 r.

Dnia 14.09.2018r. 6 uczniów z klas III bw, III aw i II aw wzięło udział w zorganizowanej przez Zarząd Rejonowy PCK w Białymstoku kweście pieniędzy w sklepach STOKROTKA pod hasłem „Wyprawka dla żaka”. Uczniowie zebrali 141,20zł. Zebrane środki zostały przeznaczone na dofinansowanie obiadów dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Oto nasi wolontariusze:

Medal Diligentiae dla Natalii Olechno
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.09.2018 r.

W dniu 3 września Prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył medal Diligentiae - za pilność uczennicy klasy III w zawodzie fryzjer Natalii Olechno. Jako opiekun medal odebrała P. Ewa Mikulak, nauczyciel języka polskiego.
Wyróżnionym życzymy wielu sukcesów i wielu równie wspaniałych nagród.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 3.09.2018 r.

3 września 2018r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
Pani dyrektor Izabela Popławska serdecznie powitała zgromadzonych uczniów, szczególnie pierwszoklasistów, rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości: przedstawicieli firm budowlanych współpracujących ze szkołą: Kombinatu Budowlanego, Jaz-Bud-u, Blachotrapezu, Danwoodu oraz pracowników Hufca Pracy.

Następnie Pani dyrektor wymieniła osiągnięcia naszych uczniów z ubiegłego roku szkolnego oraz wyraziła nadzieję na podobne sukcesy w przyszłości. Na koniec stwierdziła, że rok szkolny 2018/2019 uważa za rozpoczęty i życzyła wszystkim owocnej pracy.

Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 ze statusem Dobrej Praktyki
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 13.06.2018 r.

W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno–Fotograficznego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Rzeka Biała – piękna i czysta cała”. Podczas uroczystości laureaci konkursu, ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat rzeki Białej. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony doliny rzeki Białej oraz wód tej rzeki.

Miło nam ogłosić, że projekt "Szkoła zawodowa szansą za dobry start i pewną przyszłość" został doceniony w ogólnopolskim  konkursie Szkoła Zawodowa Najwyższej Jakości 2018 i uzyskał status Dobrej Praktyki. Dyplom został wręczony na uroczystej gali w dniu 8 czerwca 2018r. w Warszawie, na której uhonorowano szkoły prowadzące najciekawsze rozwiązania podnoszące jakość edukacji zawodowej w Polsce.

Finał VIII edycji konkursu "Nasz czysty Białystok"
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 05.06.2018 r.

W dniu 4 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji Miejskiego Konkursu Plastyczno–Fotograficznego „Nasz czysty Białystok” pod hasłem: „Rzeka Biała – piękna i czysta cała”. Podczas uroczystości laureaci konkursu, ich opiekunowie oraz goście obejrzeli prezentację multimedialną na temat rzeki Białej. Prezentacja akcentowała cele konkursowe: wskazywała potrzebę ochrony doliny rzeki Białej oraz wód tej rzeki.

W konkursie wzięło udział 166 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Jury nagrodziło prace następujących uczniów: Jakuba Ambrożej, Hanny Sokołowskiej, Kacpra Jabłońskiego, Stanisława Piotra Szymaniuka, Piotra Krasowskiego, Blanki Rudzkiej, Jakuba Zajączka, Cezarego Dźwila, Natalii Sidorczuk.

Efektem tegorocznego projektu „Nasz Czysty Białystok” była wystawa nagrodzonych prac, jak również zamieszczenie ich na stronie internetowej naszej szkoły; plakaty, które otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu oraz wszyscy zainteresowani, zostaną one umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „KPK”; broszury informacyjne z pracami laureatów konkursu, nagrodzone I-III miejscem oraz wyróżnione w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Za pomoc w organizacji konkursu „Rzeka Biała – piękna i czysta cała” serdecznie dziękujemy wszystkim członkom jury oraz sponsorom: Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Komunalnemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu „KPK” w Białymstoku.

Organizatorzy konkursu serdecznie gratulują wszystkim laureatom i ich opiekunom. Pozostałym uczestnikom i ich nauczycielom dziękujemy za udział w konkursie i zachęcamy do uczestnictwa w następnych jego edycjach.

Pobierz raport z Finału!

Warsztaty budowlane dla klas 7-ych SP Nr 47!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 22.05.2018 r.

W okresie od 24.04.2018 r. do 21.05.2018 r. w naszej szkole odbywały się warsztaty budowlane skierowane do uczniów klas siódmych SP nr 47 (5 spotkań).

Młodzież pod okiem Pani B. Włostowskiej i Pani A. Krymskiej oraz uczniów naszej szkoły miała możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technikami oraz metodami wykonywania różnych prac budowlanych i malarskich. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali powierzone im zadania.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy serdecznie do podjęcia nauki w naszej szkole.

Nasza Uczennica laureatką III Edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego o Gen. W. Andersie!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 15.05.2018 r.

Niezmiernie miło nam poinformować, że Natalia Sidorczuk – nasza uczennica z klasy III bw – zajęła II miejsce (kategoria: praca plastyczna) w Wojewódzkim Konkursie Historycznym „Z miłości do niepodległej Ojczyzny… życie i działalność gen. Władysława Andersa (1892-1970)” organizowanym przez Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Finał III Edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.05.2018 r.

Dnia 11 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się finał III edycji Międzyszkolnego Konkursu Fryzjerskiego „Kobieta na przestrzeni wieków”, pod hasłem: "Kobieta przyszłości". Konkurs został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku - Pana Tadeusza Truskolaskiego oraz współfinansowany jest przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego. W organizację konkursu włączyli się następujący sponsorzy: Firma Matrix, Firma MODO, Firma ANKO.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać upięcie, którego inspiracją są postacie z filmów o przyszłości oraz fantastyki lub postacie całkowicie stworzone przez uczestnika. Młodzi fryzjerzy mieli dużą dowolność w wykonaniu upięcia. Wykazali się fantazją, kreatywnością oraz oryginalnym podejściem do tematu, w mistrzowski sposób pokazali kunszt fryzjerski.

Do konkursu przystąpiło 6 uczennic z następujących szkół:
- Technikum DEHAG EXTRA,
- ZSZ nr 2,
- ZDZ – zasadnicza szkoła zawodowa,
- ZSZ Kolno/Hufiec Pracy,
- Szkoła Syriusz w Wasilkowie,
- ZSZ nr 5.

Podczas, gdy przyszli młodzi fryzjerzy zmagali się z zadaniem konkursowym, w szkole miało miejsce wiele ciekawych przedsięwzięć:
- Koncert zespołu "Bez ograniczeń",
- profesjonalny pokaz makijaży artystycznych wykonanych przez panią Marcjannę Gładkowską i panią Magdalenę Szymaniuk ze Szkoły Vena Art.,
- pokaz pielęgnacji dłoni i twarzy w wykonaniu pani Katarzyny Ejsmont z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku.

Po zaprezentowaniu przez uczestników wykonanych fryzur, Komisja konkursowa przyznała trzy pierwsze nagrody:
I miejsce – MAGDALENA WALENTYNOWICZ, uczennica Technikum DEHAG EXTRA w Białymstoku,
II miejsce – PATRYCJA RYDZEWSKA, uczennica ZSZ nr 2 w Białymstoku,
III miejsce – MARTA HANCZARUK uczennica ZDZ w Białymstoku.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs budowlany rozstrzygnięty! Nasi uczniowie odnieśli kolejne sukcesy!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.04.2018 r.

Dniu 19 kwietnia  naszej szkole odbył się finał V Edycji Regionalnego Konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.  Został on zorganizowany w ramach projektu  „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.  Konkurs współfinansowany był przez Departament Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku oraz firmy: JAZ-BUD,  Kombinat Budowalny, Mark-Bud.

Wzięli  w nim udział uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych, kształcących się w zawodach budowlanych z województwa podlaskiego i mazowieckiego. Finaliści konkursu  wcześniej przeszli eliminacje szkolne w swoich macierzystych szkołach. Celem konkursu było podnoszenie poziomu wiedzy budowlanej , doskonalenie umiejętności praktycznych w wybranym zawodzie i popularyzacja dobrych praktyk w nauczaniu.  Finaliści rywalizowali w trzech konkurencjach budowlanych. Podczas konkursu uczniowie mogli dzielić się wiedzą i umiejętnościami praktycznymi zaś nauczyciele metodami i formami nauczania.

Oto najlepsi uczniowie w poszczególnych konkurencjach:

Kategoria: Technologia systemów suchej zabudowy:
I miejsce - Patryk Trzeszczkowski – uczeń Zespołu Szkół nr 1 w Bielsku Podlaskim
II miejsce - Łukasz Sokołowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku
III miejsce – Cezary Ziarkiewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce

Kategoria: Technologia robót malarsko-tapeciarskich:
I miejsce - Sebastian Dancewicz - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku  
II miejsce - Przemysław Wierzbicki - uczeń Augustowskiego Centrum Edukacyjnego
III miejsce - Karol Balczun – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku

Kategoria: Technologia robót posadzkarsko – okładzinowych:
I miejsce - Krzysztof Smyk - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
II miejsce - Damian Sadowski - uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku
III miejsce - Patrycja Bachmura - uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce  

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy i dziękujemy za uczestnictwo, życzymy sukcesów. Do zobaczenia za rok.

Nowe warsztaty w naszej szkole otwarte!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 19.04.2018 r.

19 kwietnia 2018r. to szczególna data w historii szkoły.

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, w obecności p. dyrektor Izabeli Popławskiej i ucznia - zdobywcy prestiżowej nagrody szkolnej- Ignaś 2017, dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i tym samym inaugurował działalność warsztatów szkolnych. Po nowo otwartych warsztatach gości oprowadzili uczniowie, którzy opowiedzieli o specyfice wykonywanych przez nich zawodów, jak również o pasji do przyszłych zawodów. W uroczystości wzięli udział szefowie firm patronackich, dyrektorzy firm budowlanych, w których uczniowie odbywają zajęcia praktyczne, dyrektorzy szkół zawodowych.

W rozwoju każdej szkoły zawodowej ważna jest współpraca z firmami i zakładami pracy, które kształcą swoich przyszłych pracowników, dlatego też współpracujemy z ponad 50. firmami. Uczniowie zdobywają doświadczenie zawodowe w białostockich firmach budowlanych pod okiem wykwalifikowanych specjalistów z Mark-budu, JAZ-BUD-u, Kombinatu Budowlanego, Stowarzyszenia dekarzy i u rzemieślników. Dobre i fachowe kształcenie zawodowe ma przyszłość, a dotychczasowe doświadczenie, sprawia, iż szkoła podejmuje wspólne działania na rzecz rozwoju uczniów. Przykładem takich działań jest stworzenie 6. klas pod patronatem znaczących firm: Blachotrapez, Fakro, Prefbet Śniadowo, Związek Polskie Okna i Drzwi . Rola firm patronackich jest bardzo duża, ponieważ wspierają kształcenie młodzieży poprzez doposażanie warsztatów, zapewnienie uczniom odzieży roboczej na zajęcia praktyczne, organizowanie szkoleń, podczas których młodzież zapoznaje się z najnowszymi technologiami i otrzymuje certyfikaty. Firmy organizują wycieczki dydaktyczne, podczas których uczniowie zdobywają przydatną wiedzę na temat działalności zakładów pracy, a także możliwości swojej przyszłej kariery zawodowej. Fundują również stypendia motywacyjne dla najlepszych uczniów w zawodzie, nagrody rzeczowe, staże zawodowe.

Wszystkie wymienione działania są potwierdzeniem, że firmy mają duży wpływ na kształcenie młodzieży, a jednocześnie szkoła może poznać oczekiwania pracodawców i się do nich dostosować. Również dzięki fachowemu i merytorycznemu wsparciu ze strony nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczniowie odnoszą sukcesy: mistrz Polski dekarzy ,I miejsca w zawodzie murarz, posadzkarz, sucha zabudowa, malarz. Ponadto wykorzystują swoje praktyczne umiejętności, remontując szkolne pomieszczenia. W ciągu 5 lat wyremontowali 25 pomieszczeń.

Dzięki nowym warsztatom w znacznym stopniu polepszą się warunki nauki uczniów w zawodach: monter robót wykończeniowych w budownictwie , murarz-tynkarz, dekarz. Będzie tu miejsce nie tylko na rozwijanie umiejętności praktycznych, ale także na szkolenia prowadzone przez firmy, poznawanie nowych produktów i technologii oraz rywalizowanie i dzielenie się dobrymi praktykami. W nowych warsztatach znajdzie się również miejsce do nauczania nowego zawodu - monter stolarki budowlanej oraz monter sieci i instalacji sanitarnych, które to zawody znalazły się w ofercie szkoły i będą nauczane od września 2018r.

Zaraz po uroczystościach otwarcia w nowych pomieszczeniach odbyła się V edycja regionalnego konkursu „Nowoczesne budownictwo wokół nas” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

Został on zorganizowany w ramach projektu „Szkoła zawodowa szansą na dobry start i pewną przyszłość”.

Szkolenie firmy Klimas Wkręt-met!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 18.04.2018 r.

Dnia 16 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez Pana Henryka Ziobro z Firmy Klimas Wkręt-met z zakresu technik zamocowań wkrętów i łączników do stolarki otworowej.

Szkolenie odbyło się w ramach kampanii Dobry Montaż. Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w prezentacji pogłębiając swoją wiedzę zawodową. Aktywni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

>Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku dziękują Firmie Klimas Wkręt-met za przeprowadzone szkolenie.

Firma Roto w naszej szkole!
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 12.04.2018 r.

Dnia 5 kwietnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez Pana Piotra Siemiątkowskiego z Firmy Roto z zakresu okuć do okien i drzwi w ramach kampanii Dobry Montaż..

Uczniowie z dużym zainteresowaniem brali udział w pokazie praktycznym pogłębiając swoją wiedzę zawodową. Aktywni i wyróżniający się uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 5 w Białymstoku dziękują firmie Roto za przeprowadzone szkolenie.

V Mistrzostwa w Tenisie Stołowym
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 11.04.2018 r.

W dniu 10 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Międzyszkolnych Mistrzostwach Szkół Ponadgimnazjalnych Województwa Podlaskiego w Tenisie Stołowym. W zawodach startowało 32 uczestników.

Celem zawodów była popularyzacja tenisa stołowego wśród młodzieży.

Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
IV miejsce – Radosław Grzywa
V miejsce – Piotr Prus

Dyplom za udział w zawodach otrzymali:
Mateusz Borowy
Sylwester Trzeszczkowski

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Finał Centralny V Edycji Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”
Opublikowane w: Wiadomości, dnia: 10.04.2018 r.

19 kwietnia 2018r. odbędzie się finał centralny V Edycja Regionalnego Turnieju Budowlanego „Nowoczesne budownictw wokół nas”.

Uczniowie będą rywalizować w trzech konkurencjach:
- technologia systemów suchej zabudowy,
- technologia robót malarskich,
- technologia robót posadzkarsko-okładzinowych.

Podsumowanie turnieju i wręczenie nagród odbędzie się o godzinie 15.30.

19 kwietnia 2018r. o godzinie 10.00 odbędzie się także w naszej szkole uroczyste otwarcie warsztatów szkolnych przez Pana Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.