Bez względu na to, czy możesz coś zrobić, czy tylko marzysz o tym – zacznij. W śmiałości jest geniusz, potęga i magia.
- Goethe
Projekt Prefconstruction realizowany jest przez Fundację Regionalne Centrum Kompetencji w ramach programu Erasmus+ Akcja 2 Partnerstwa Strategiczne na rzecz kształcenia i szkoleń zawodowych.
Główne cele w projekcie:
– zdobywanie wiedzy w zakresie skutecznego kształcenia zawodowego w branży budowlanej;
– wspieranie rozwoju zawodowego kadry dydaktycznej, uczniów i przedsiębiorstw (uczymy się nawzajem);
– podnoszenie świadomości międzykulturowej i rozwijanie współpracy międzynarodowej;
– zapewnienie uznawania umiejętności i kompetencji nabytych podczas szkolenia;
– zwiększenie możliwości, atrakcyjności i międzynarodowego wymiaru działających organizacji – lepsze dostosowanie do potrzeb osób zaangażowanych w proces edukacji zawodowej.
Okres realizacji projektu: 01.11.2018r. – 31.10.2020r.
W ramach projektu w dniach 20-27.01.2020 r. w Białymstoku odbył się praktyczny kurs z „Prowadzenia i realizacji budowy domów realizowanych w technologii szkieletu drewnianego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii”.
W kursie uczestniczyła grupa 18 nauczycieli z zagranicy (9 nauczycieli ze szkoły łotewskiej – Liepajas Valsts tehnikums oraz 9 nauczycieli szkoły litewskiej – Klaipedos Ernesto Galvanausko Profesinio Mokymo Centras) oraz 4 nauczycieli z polskich szkół zrzeszonych w RCK, w tym nauczyciel z naszej szkoły – p. Agata Krymska.
Celem kursu było zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu technologii stosowanej w budownictwie szkieletowym oraz włączenie do kształcenia zawodowego nowych rozwiązań wykorzystywanych w prefabrykacji budynków z odnawialnymi źródłami energii.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stornie:
https://rck.org.pl/projekty/prefconstruction-2/
Nasza szkoła brała udział w projekcie "Doskonalenie nauczycieli ukierunkowane na sukces szkoły/przedszkola", który zrealizowany był na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ośrodkiem Rozwoju Edukacji a Powiatem miasta Białystok. Projekt współfinansowany został przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet III - Wysoka jakość systemu oświaty, Działania 3.5 - Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół.
Realizatorem projektu był Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku.
Celem głównym projektu było podniesienie jakości funkcjonowania systemu doskonalenia nauczycieli. w powiecie m. Białystok poprzez stworzenie w okresie 1.09.2013 r. do 31.08.2015 r. planów wspomagania spójnych z rozwojem Szkoły w obszarach wymagających szczególnego wsparcia wyodrębnionych w drodze diagnozy wewnętrznej.
Cele szczegółowe:
Z wdrażania projektu skorzystali:
W wyniku przeprowadzonego warsztatu diagnostycznego w ZSZ Nr 5 został wyłoniony obszar rozwojowy "Szkoła promuje wartość edukacji". Celem ogólnym projektu w roku szkolnym 2013/2014 było umocnienie wizerunku szkoły poprzez promowanie szkolnictwa zawodowego w środowisku lokalnym.
Cele szczegółowe:
Nasza szkoła została wytypowana, jako jedna z pięciu szkół z województwa podlaskiego w branży budowlanej, do udziału w projekcie ponadnarodowym "CZAS NA STAŻ - regionalny program staży dla uczniów szkół zawodowych w niemieckich przedsiębiorstwach".
Zostaliśmy rekomendowani do udziału w projekcie rozwojowym w wyniku badań i analiz rynku pracy i edukacji zawodowej prowadzonych przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr z udziałem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Udział naszej szkoły w projekcie był wyśmienitą okazją do wymiany doświadczeń z pozostałymi szkołami wytypowanymi do udziału w projekcie oraz partnerami niemieckimi w zakresie rozwoju Dualnego Systemu Kształcenia oraz przygotowania Programu Rozwojowego Szkoły.
W związku z tym został powołany Szkolny Zespół Modernizacyjny, w skład którego weszły:
Jako kontynuacja programu odbył się WYJAZD STUDYJNY DO NIEMIEC dla nauczycieli w zakresie Dobrych Praktyk Dualnego Systemu Kształcenia (Niemcy, Götz - Potsdam, marzec 2014 r.)
W dalszym etapie projektu Szkolny Zespół Modernizacyjny, po udziale w szkoleniu wyjazdowym, wytypował 10 uczniów z naszej szkoły z branży budowlanej do udziału w następującej ofercie projektu:
Projekt realizowany w ramach Działania 3.3 Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki RPO na lata 2014 – 2020 i współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i realizowanego przez firmę ECDS Polska Sp. z o.o.
Celem projektu jest rozwinięcie i podniesienie kompetencji zawodowych oraz zdobycie wiedzy praktycznej i doświadczenia zawodowego przez 216 uczniów (54 uczennic, 162 uczniów) Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 5 w Białymstoku, a także aktualizacja kompetencji zawodowych przez 6 nauczycieli zawodu (4 kobiety, 2 mężczyzn) zatrudnionych w ZSZ Nr 5 w Białymstoku.
W ramach projektu realizowane są następujące zadania:
Projekt „DOBRY ZAWÓD – FAJNE ŻYCIE – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III - Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki.
Głównym celem Projektu jest popularyzacja kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców, którzy odgrywają kluczową rolę w planowaniu ścieżki edukacji swoich dzieci. Zadaniem Projektu jest ukazanie walorów i możliwości, ale głównie korzyści, jakie mogą osiągnąć młodzi ludzie, wybierając dalszą edukację prowadzącą do uzyskania uprawnień do pracy w określonym zawodzie i na konkretnym stanowisku.
Projekt wdrażany w Partnerstwie: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr (Lider), Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Miasto Suwałki, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Łomżyńskie Forum Samorządowe, Miasto Bielsk Podlaski, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, realizowany będzie na terenie woj. podlaskiego w okresie od 15.04.2017 do 14.04.2019 r. Wartość Projektu wynosi 6 057 435,03 PLN, w tym dofinansowanie z UE, ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi 5 748 435,03 PLN.
Główni beneficjenci projektu to: 145 szkół gimnazjalnych, 60 szkół kształcenia zawodowego, 6 000 uczniów szkół gimnazjalnych z terenu woj. podlaskiego oraz ich rodzice.
W ramach wsparcia dedykowanego szkołom kształcenia zawodowego, zrealizowane zostaną następujące działania: